Pas depozitimit të kërkesës së Hollandës në Komisionin Europian për pezullimin e vizave për qytetarët shqiptarë, në Shqipëri do të zbarkojnë misione me ekspertë të posaçëm hetimi, kontrolli dhe monitorimi. Ish-ministria e Integrimit Europian, Klajda Gjosha shprehet se  raportet e do të pasohen me vendimarrjen përfundimtare dhe fatin e lëvizjes së lirë për qytetarët shqiptarë.

Sipas Gjoshës kryeparlamentari Gramoz Ruçi, kryetari i grupit parlamentar të PS, Tauland Balla si dhe deputetja Rudina Hajdari dolën bllof kur deklaruan nga Hollanda se s’ka shance që të ndërrmerren procedura të mëtejshme ndaj Shqipërisë.

Duke i faturuar dështimin qeverisë si  përgjegjëse direkte e situatës së krijuar, Gjosha shprehet se opozita duhet të godasë në zemër imazhin e Ramës.

Komentet Klajda Gjosha i bëri në emisionin “Politika Online” në “Gazeta Shqiptare” dhe “BalkanWeb”.