Të paktën 29 të burgosur kanë vdekur pasi përplasjet shpërthyen në një burg brenda një stacioni policor venezuelian, thanë autoritetet.

Oscar Valero, shefi i sigurimit publik për shtetin Portuguesa, tha se të paktën 19 oficerë policie u plagosën.

Ai shtoi se dhuna shpërtheu kur forcat speciale të policisë (FAES) u përpoqën të ndalonin një shpërthim “masiv”.

Burgu, në Acarigua, është projektuar për të mbajtur 250 vetë, por aktualisht ka rreth 540, thanë shoqatat e të drejtave të njeriut.

Valero u tha gazetarëve se oficerët e policisë ishin përballur me “një breshëri zjarri” dhe se të burgosurit shpërthyen granata në përplasjen e së premtes.

Një grup i të drejtave të të burgosurve, Una Ventana a la Libertad, tha se përleshja shpërtheu kur oficerët u përpoqën të shpëtonin vizitorët të cilët ishin marrë peng nga të burgosurit të enjten.

“Të paraburgosurit kishin armë, ata qëlluan në polici, me sa duket ata shpërthyen dy granata”.

Megjithatë, Humberto Prado nga grupi i të drejtave të Observatorëve të Burgjeve të Venezuelës tha se përplasjet shpërthyen kur autoritetet hynë në bllok për të kryer kërkime dhe për të larguar vizitorët femra.

Ai tha për agjencinë e lajmeve Reuters: “Si është se ka pasur një konfrontim midis të burgosurve dhe policisë por ka vetëm të burgosur të vdekur dhe nëse të burgosurit kishin armë, si dolën ato armë?”

Venezuela ka parë një numër të përleshjeve të dhunshme të burgjeve në vitet e fundit. Në mars të vitit 2018, 68 të burgosur vdiqën nga një zjarr në një burg.

Në gusht 2017, të paktën 37 vetë u vranë kur një shpërthim i ndodhur në një burg në jug të Venezuelës.