Me kamomil dhe vaj ulliri, receta kuruese në 20 minuta për hemorroidet

Hemorroidet janë “jastëkë” të indeve, që normalisht ndodhen në arteriet e brendshme të rektumit: puna e tyre është të rregullojnë terminencën, ënjtjen ose deflatimin sipas nevojës.

Kështu që termi është përdorur në mënyrë të pahijshme për të përcaktuar sëmundjen që ndodh kur venat hemorroidale fryhen dhe shtrihen tej mase duke i rritur varietetet.

Rezulton se çdo njeri është prekur njëherë në jetë nga to.

Receta kuruese në vetëm 20 minuta për hemorroidet

Me këtë recetë ju mund të qetësoni hemorroidet tuaja shpejt dhe lehtë, në vetëm 20 minuta!

PËRBËRËSIT:

250 ml vaj ulliri

10 gram pluhur kamomili (mund ta grimconi edhe vete, duke e shtypur shume mire)

petalet e 2 trëndafilave

20 gram mjaltë

20 gram lanolin (lloj kremi i ngurtë me natyrë vajore, e gjeni në farmaci ose dyqane bimore)

PËRGATITJA

Vendosini të gjithë përbërësit në një tenxhere dhe i lini të ziejnë për 20 minuta.

Pas kësaj i hiqni nga nxehtësia dhe i lini të ftohen.

Merrni një garzë dhe vendosni brenda masën e përgatitur.

Futeni në frigorifer derisa të ngurtësohet.

E vendosni në zonën e prekur dhe në pak minuta, do të ndieni një lehtësim të menjëhershëm.

Vazhdojeni këtë trajtim çdo ditë për ta shëruar tërësisht zonën e prekur nga dhimbjet.

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al