Shumica e njerëzve janë të vetëdijshëm se sa mjalti është mahnitëse për të ëmbëlsuar ushqimin tuaj kur nuk dëshironi të përdorni sheqer ose për ëmbëlsirat që përdorni. Por mjalti është shumë më tepër sesa thjesht i shijshëm, ka dhjetëra përdorime të tjera për shkak të vetive të tij të shërimit dhe antibiotikëve. Nuk është për t’u habitur që në Egjiptin e Lashtë është përdorur si një ilaç më shpesh se çdo substancë tjetër.

Ndihmon për të luftuar dhimbjet e një dite pasi këni pirë shumë alkol: Për shkak të nivelit të lartë të shqerit që gjendet në të, duke ngrënë një lugë mjaltë ose duke e shpërndarë atë në çaj do të ndihmojë trupin tuaj të përpunojë alkoolin shumë më të shpejtë dhe neutralizojë toksinat në të.

Maskë për fytyrën: përdoret si një maska pastruese ose hidratuese. Ai pastron bakteret dhe qelizat e vdekura nga lëkura. Gjithashtu ndihmon në zhdukjen e shenjave që mund të lënë aknet

Përdoret si antibiotik: Mjalti mund të aplikohet në një plagë për të shpejtuar shërimin dhe parandalimin e përhapjes së baktereve.

Ndihmon në dietat tuaja:Mjalti përshpejton metabolizmin, të njëjtën gjë e bën dhe çaji jeshil, kështu që kombinimi i të dyjave kur jëni në dietë është perfekt.

Ndihmon personat që kanë problem me gjumin: Përpara se të shtiheni për të fjetur bëni mirë të hani një lugë mjaltë.
Ekspertët vlerësojnë mjaltin për ndihmën e tij në përmirësimin e shikimit. Mund të heqë pastroj shumë mirë dhe sytë në ato lahen me ujë të përzier me mjaltë. Mjalti i përzier me lëng karrote (një produkt tjetër i dobishëm për shikimin) ndihmon në trajtimin e lodhjes nga shpenzimi i shumë orëve në kompjuter ose në televizion.

Përbërës i mirë për flokët: Nqs keni flokë më zbokth përzieni në një enë më shumë mjaltë me pak ujë dhe përdoreni atë për flokët duke e mbajtur 3 orë dhe më pas shplajeni.