Gjatë gjithë ditës Shqipëria dominohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta; më të theksuara në ekstremet Veri dhe Jug, ku në ekstremin Verior pas- mesditës do të ketë zhvillim të tyre.

Mbrëmja dhe nata mbeten kryesisht me vranësira të shpeshta në të gjithë territorin.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen lehtë në mëngjes, por mesdita sjellë rritje duke luhatur vlerat ditore nga -4°C në zonat malore deri  në 14°C maksimumi në Jugperëndim të vendit.

Era do fryjë e lehtë paradite, por mesatare gjatë pasdites, me shpejtësi mbi 35 km/h nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në det do të gjenerohet dallgëzim mbi 3 ballë.