Pjesa e parë e ditës do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare, ku më të dukshme vranësirat do të jnë në zonat malore.

Nga pasditja priten reshje të dobëta shiu deri mesatare në të gjithë vendin.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të pësojne ulje në mëngjes, duke u luhatur nga 1°C deri në 20°C.

Era do fryjë mesatare në tokë dhe e fortë në det me shpejtësi 65 km/h nga drejtimi Jugor-Juglindor duke krijuar dallgë deri në 4 ballë.