E mërkura sjell kryesisht alternime kthjellimesh dhe vranësira të pasuara nga rreshje shiu të here pas hershme.

Era do të jetë me drejtim Perëndim me shpejtësi 8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi i forcës 4 metër lartësi vale 1,0–1,5 metër në det të hapur.

Temperaturat pësojnë rritje të ndjeshme, ku maksimalja kap vlerën e 30°C.