Kthjellimet mbeten dominante në gjithë Shqipërinë deri pasdite ku vranësirat shfaqen në zonat Jugore. Në mbrëmje dhe gjatë natës vranësirat përfshijnë të gjithë territorin, më të dendura në zoant Juglindopre ku priten shira të dobët.

Sipas Meteoalb era do të fryjë mesatare deri e fortë në zonat lindore me shpejtësi 50 km /h nga drejtimi Verilindor ndërsa në det vijon dallgëzimi 3-4 ballë.

Temperaturat e ajrit ulen lehtë në mëngjes por rritje me 2 gradë sjell mesdita duke shënuar maksimumin 27 gradë.