Petrit Vasili: Amerika e Trump është tashmë sërish Amerika e madhe, që vepron dhe që udhëheq aksionin botëror të vendosjes së paqes dhe rendit demokratik kudo në botë.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet në mbështetje të ndërhyrjes ushtarake të SHBA, Francës e Britanisë ndaj arsenalit kimik të regjimit kriminal të Asadit.

“Aksioni në Siri reflekton shumë më gjerë dhe politika e jashtme amerikane dha një mesazh shume të fortë shprese për popujt e shtypur dhe nje mesazh asgjesues për diktatoret e të gjitha llojeve që nga ata të eger e gjakatare e deri tek ata qesharake, që enderrojne tek autokracitë që pjellin varferi.”- shkruan Vasili.

Më poshtë reagimi i plotë:

Amerika e Trump është tashmë sërish Amerika e madhe, që vepron dhe që udhëheq aksionin botëror të vendosjes së paqes dhe rendit demokratik kudo në botë.
Aksioni në Siri reflekton shumë më gjerë dhe politika e jashtme amerikane dha një mesazh shume të fortë shprese për popujt e shtypur dhe nje mesazh asgjesues për diktatoret e të gjitha llojeve që nga ata të eger e gjakatare e deri tek ata qesharake, që enderrojne tek autokracitë që pjellin varferi.
Ndaj proamerikanizmi shqiptar si vepër e popullit tonë është një vlerë , që duhet të lartësohet dhe kushdo nga politika shqiptare që shfaq të kundertën e që voton kundër Amerikës duhet refuzuar rreptë dhe pa kompromis.

Burimi:(integrimi.al/E.P)

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al