Personi që shihni në foto është Ilir Boriçi, i cili u vu sot në pranga nga policia në kuadër të operacionit ‘Forca e ligjit’ në Fier.BalkanWeb” ka siguruar fotot e Boriçit, i cili mësohet se është pjesë e grupit të quajtur “Boriçët”, grup me precedent kriminal kryesisht në fushën e krimeve kundër personit.

Po ashtu, janë siguruar detaje rreth precedentëve penale të Boriçit, i cili është arrestuar nga Policia 5 herë për veprat penale “Tentativë vrasje”, “Kanosje”, “Shkatërrim prone” dhe “Armëmbajtje pa leje”. 42-vjeçari ishte në masën “Detyrim paraqitje” për veprën penale “Armëmbajtje pa leje”, “Kanosje” dhe “Shkatërrim prone”.

Më poshtë janë veprat penale për të cilat është dënuar Boriçi, në periudha të ndryshme.

-Në vitin 1999 ai u arrestua për “Shkëmbim zjarri”, “Tentativë vrasje” dhe “Armëmbajtje pa leje”.

-Në vitin 2008-2011 ka vuajtur dënimin në burgun e Milanos për veprën penale “Shfrytëzim prostitucioni”.

-Në 11.11.2013 është arrestuar në flagrancë për veprën penale “Armëmbajtje pa leje” dhe është dënuar me 4 vjet e 8 muaj burg.

-Në 22.06.2017 është arrestuar për veprat penale “Armëmbajtje pa leje”, shkatërrim prone”, “Kanosje” dhe “Prishje të rendit dhe qetësisë publike”. Në Seman ka qëlluar me armë dhe ka shkatërruar lokalin e shtetasit A.C.

Pavarësisht të gjithë këtyre dënimeve për një sërë veprash penale, 42-vjeçari ka kryer vetëm tre ditë burg dhe më pas Gjykata ka caktuar ndaj tij masën “Detyrim paraqitje”. Kujtojmë se sot nga kontrolli i ushtruar në lokalin në lagjen “8 Shkurti” në Fier, Boriçi iu gjetën 2 armë zjarri pistoletë dhe një shpatë.