Tedi Blushi, Zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka reaguar ndaj deklaratave që bëri sot në Kuvend ministrja dhe deputetja e PS, Elisa Spiropali. Deputetja e PS sulmoi kreun e shtetit lidhur me qëndrimin e tij për 30 qershorin, si bëri diversion me qëndrimet e opozitës.

Nisur nga këto deklarata, në një postim në Facebook, Blushi shprehet se para se të sulmojnë kreun e shtetit, deputetët e PS duhet të lexojnë raportin e OSBE/ODIHR për 30 qershorin. Blushi shprehet se klithmat anti-presidenciale kërkojnë të spostojnë vëmendjen nga koncesionet miliona euro që po miraton Partia Socialiste në Kuvend.

E ftojmë të Çmendurën E. të lexojë raportin final të OSBE/ODIHR për dekretin kushtetues të Presidentit Meta dhe sjelljet antikushtetuese të Kuvendit, KQZ dhe Kolegjit Zgjedhor, që i provojnë të gjithë botës demokratike kapjen e shtetit nga Rilindja moniste.

Klithmat anti-presidenciale të porositura sot me urgjencë duan të spostojnë vëmendjen nga miratimi kokëfortë i PPP-ve më të shtrenjta në botë, në kundërshtim me Kushtetutën, ligjin dhe interesin publik, dhe në kurriz të qytetarëve shqiptarë”,- deklaron Tedi Blushi në një reagim në Facebook.