Nëntë persona kanë vdekur pasi një aeroplan u rrëzua menjëherë pasi u ngrit në fluturim në Chamberlain, Dakontën e Jugut.

Mes viktimave ishin 2 fëmijë dhe piloti. Ndërsa në aeroplan ishin 12 persona. Të mbijetuarit u dërguan në Sioux Falls për trajtim.

Përplasja ndodhi pak para mesditës. Pilatus PC-12 kishte destinacion aerportin Idaho Falls Regional Airport.

Aksidenti mendohet se ndodhi për shkak të kushteve të këqija të motit, pasi Dakota e Jugut u përfshi nga stuhia e dëborës.