SHBA, viti 2016 mund të regjistrojë rekord të ri nxehtësie

Pas vitit 2014 dhe 2015, 2016-a mund të thyej sërish rekordet e nxehtësisë që prej fillimit të rritjes së temperaturave në vitin 1880, vlerësuan sot shkencëtarët amerikanë.Agjencia Amerikane Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) njoftoi sot se “muaji i kaluar ishte prilli më i nxehtë i viteve të fundit, duke regjistruar gjithashtu muajin e 12 rresht me temperatura rekord”.

NOAA ka njoftuar gjithashtu se katër muajt e parë të 2016-ës ishin më të nxehtit që prej 136 vitesh me një temperaturë 1,1 gradë Celcius mbi mesataren e shekullit të XX (13,7 gradë Celcius).temperature

(Burimi:Balkanweb/Xh.N)

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al