Produktet e zakonshme ditore na ekspozojnë ndaj toksinave, është pothuajse e pamundur ta mbash trupin të shëndetshëm çdo ditë. Por ka një pije sekrete të detoksit që ju ndihmon të shmangni mbingarkesat e toksinave dhe pastroni trupin tuaj nga kancerogjenët. Ai gjithashtu përmban përbërës natyralë që ofrojnë përfitime përtej detoksifikimit.

Sipas Dr. Ax, përzierja e një gote me ujë të ngrohtë, dy lugë uthull molle, dy lugë gjelle lëng limoni, një lugë çaji xhenxhefil, një çerek lugë çaji kanelle, spec djegës dhe një lugë çaji mjaltë të papërpunuar është përbërësi për detox optimale të trupit.

Përziejini të gjithë përbërësit dhe shërbejeni pijen të ngrohtë. Kjo konsumohet më së miri kur ndjeheni të lodhur dhe të ngadaltë.

Pse është kombinimi më i mirë i Detox?

Uthulla e mollës përmirëson metabolizmin dhe funksionet e tretjes, kështu që është një ndihmë optimale kur trupi juaj pastron sistemin limfatik përfshirë mëlçinë. Lëngu i limonit, nga ana tjetër, ju mban më energjikë dhe përmirëson funksionin tuaj imunitar.

Kanella, xhenxhefili dhe spec djegës janë të pasura me antioksidantë që zvogëlojnë inflamacionin, nxisin metabolizmin më të mirë dhe ndihmojnë sistemin tretës të trupit tuaj. Këto ju lejojnë të humbni peshë shpejt dhe të dëboni toksinat që rrinë në trupin tuaj.

Kanella gjithashtu balancon nivelin e sheqerit tuaj, ul kolesterolin tuaj të keq dhe gjeneron më shumë kolesterol të mirë. Është madje antifungal, antibakterial dhe antiviral, dhe gjithashtu përmirëson sistemin tuaj imunitar dhe ju ndihmon të luftoni kundër sëmundjeve të zakonshme siç janë infeksionet dhe inflamacioni.

Edhe pse mjalti është një përbërës opsional në këtë pije detox, ai është i mbushur me përbërës që funksionojnë si një ëmbëltues natyral. Nuk duhet të shtoni sheqer në pijen tuaj pasi kjo mundëson qëllimin e humbjes së peshës dhe rrit rrezikun tuaj nga diabeti dhe mbipesha.

Sipas Detox DIY, mjalti i papërpunuar organik është i mbushur me vitamina dhe minerale që gjithashtu forcojnë shëndetin e përgjithshëm të trupit tuaj. Ai përmban polifenole që shtojnë deri në antioksidantët e përbërësve të tjerë, gjithashtu.

Doza e rekomanduar

Ju mund ta intensifikoni procesin e detoksit duke pirë këtë përzierje njëzet minuta para çdo vakt dhe duke e bërë atë tri herë në ditë. Bëni këtë në mënyrë të përsëritur për dy javë. Mund ta pini edhe një herë në ditë para mëngjesit dhe drekës.