Tajfuni Lekima ka goditur Kinën duke lënë të paktën 28 njerëz të vdekur dhe më shumë se një million janë detyruar të largohen nga shtëpitë.

Zyrtarët thanë se vdekjet u shkaktuan nga një rrëshqitje e tokës, e shkaktuar nga stuhia e fuqishme.  Ndërkohë dhjetë të tjerë janë raportuar të zhdukur.

Në orët e para të së shtunës, Lekima arriti në Wenling, vend midis Tajvanit dhe Shanghai.

Stuhia fillimisht u cilësua si një “super tajfun”, por u qetësua pak para rënies së tokës.

Sipas mediave shtetërore, rrëshqitja e dheut fatal ndodhi në Wenzhou. E gjitha ndodhi pasi u formua një liqen pengesë, ose digë natyrore, duke grumbulluar ujë nga shirat e dendur.

Lekima tani pritet të godasë Shanghai, e cila ka një popullsi prej më shumë se 20 milion banorësh.

Ekuipazhet e urgjencës janë në gatishmëri për të shpëtuar shoferët e bllokuar nga të mbijetuarit në rrënojat e ndërtesave të dëmtuara. Pemët e rëna dhe ndërprerjet e energjisë janë të përhapura në të gjithë vendin.