Presidenti Meta takohet me Kryetarin e Këshillit Nacional Shqiptar të Luginës së Preshevës, Jonuz Musliu

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim kortezie Kryetarin e Këshillit Nacional Shqiptar të Luginës së Preshevës, njëkohësisht dhe Kryetar i Kuvendit Komunal të Bujanovcit, zotin Jonuz Musliu. Presidenti shprehu kënaqësinë për këtë takim të parë në këtë post me përfaqësues të shqiptarëve që jetojnë në trojet e tyre në Luginën…

Ilir Meta: Ta çojmë Shqipërinë drejt realizimit të standardeve më të larta

Intervista e Presidentit të Republikës, z. Ilir Meta, për emisionin “Top Story” të Sokol Ballës në “Top Channel”  Të jesh president i Republikës është një kulminacion, jo thjesht një karrierë politike por sesa në jetën e çdokujt dhe ju siç shpeshherë e keni thënë në intervistat tuaja, ju vini nga një familje e zakonshme. Tashmë…

Ilir Meta: LSI do të fitojë sepse duhet të ikë nga pushteti mavia dhe jo rinia e Shqipërisë

Lëvizja Socialiste për Integrim mbylli fushatën elektorale me një miting madhështor në Fier, ku morën pjesë mijëra qytetarë fierakë. Të pranishëm në këtë takim ishin Kryetari i LSI-së, Petrit Vasili, Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta dhe kandidatët për deputetë të LSI-së në qarkun e Fierit. Në fjalën e mbajtur në këtë miting, Kryetari i Kuvendit,…

Meta: LSI, në rritje eksponenciale,kemi rininë e Shqipërisë me vete

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta në emisioni “Opinion” të Blendi Fevziut në Tv Klan Z. Meta, jeni kthyer në një farë mënyre, nga President i zgjedhur në startin e fushatës, për arsye se goditjet më të mëdha kanë ardhur ndaj jush dhe kundërgoditjet më të mëdha i keni dhënë pikërisht ju. Çfarë…

Ilir Meta: Ne do të fitojmë, se jemi partia e rinisë së Shqipërisë!

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi një takim me banorë të Beratit, ku u prezantuan kandidatët për deputetë dhe programi i LSI-së. I pranishëm në këtë takim me mijëra qytetarë të Beratit ishte edhe Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, i cili u shpreh të rinjtë dhe të rejat duan punë, shpresë dhe perspektivë. Kjo është arsyeja…

Ilir Meta:“Demokratët, socialistët të gjithë shqiptarët e kanë të qartë se zgjidhja më 25 qershor është vetëm një: vota kundër oligarkisë, vota për LSI-në.

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi një miting madhështor në sheshin “Nënë Tereza” ku morën pjesë qindra mijëra simpatizantë dhe qytetarë. Të pranishëm në këtë takim ishin Kryetari i LSI-së, Petrit Vasili, Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta dhe kandidatët për deputetë të LSI-së. Në fjalën e mbajtur në këtë miting historik, Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta…

Meta: LSI ka tre tabu që nuk preken, stabiliteti, marrëdhëniet me fqinjët dhe integrimi

Lëvizja Socialiste për Integrim zhvilloi një takim me banorët e Pustecit ku u prezantuan edhe kandidatët për deputet të LSI-së për qarkun e Korçës. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta, kryetari i Bashkisë së Pustecit z. Edmond Themelko, kandidatët e LSI-së për qarkun e Korçës, qytetar, simpatizant etj. Gjatë…

Ilir Meta:Sulmi i PS dhe PD, për shkak se LSI rritet çdo ditë

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta, njëkohësisht President i zgjedhur i Republikës, për emisionin “Të Paekspozuarit” të Ylli Rakipit në televizionin “News 24” Z. Meta, do ta fillojmë bisedën duke paraqitur një material fare të shkurtër filmik, si një sinkron, ku për ju 8 vjetët që kaluam kanë qenë të ngarkuara politikisht me…

Meta: Vendimi është marrë: 600 mijë të rinj e të reja në gjithë Shqipërinë e kanë vendosur LSI-në forcë të parë!

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi një takim me banorë të Sarandës, ku u prezantuan kandidatët për deputetë të LSI-së të qarkut Vlorë. Të pranishëm në këtë takim ishin Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, kandidati për deputet i LSI-së, Sokol Dervishaj, etj. Në fjalën e mbajtur para të pranishmëve, z. Meta tha se vendimi tashmë…

Ilir Meta:“LSI forcë e parë do të thotë drejtim i ri për Shqipërinë dhe të rinjtë janë shansi për ta ndryshuar politikën

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi një takim me banorët e Pukës, ku u prezantuan kandidatët për deputetë të qarkut Shkodër. Të pranishëm në këtë ishin Nënkryetari i LSI-së, Luan Rama, Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, kandidatët për deputetë, Agron Çela, Dritan Ylli, Sajmira Laçi, etj. Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, theksoi në fjalën e…

Ilir Meta: Kjo do të jetë hera e parë në historinë e Shqipërisë që LSI-ja do të dalë forcë e parë

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi një takim në Kukës ku u prezantuan kandidatët për deputet të LSI për qarkun Kukës. Në fjalën e mbajtur në takim kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta u shpreh se zgjedhjet e 25 qershorit do të bëjnë një transformim pozitiv të politikës shqiptare pasi LSI do të dalë forcë e…

Nasip Naço: Fitorja e LSI-së po afron, 25 qershori ditë historike

Kryesuesi i listës së LSI-së për Qarkun e Beratit, Nasip Naço, ka publikuar disa foto në profilin e tij në ‘Facebook’ nga takimi elektoral që ka pasur ditën e djeshme në Gjerbs, ku i pranishëm ishte edhe ish-kryetari i LSI-së, Ilir Meta. Naço shkuan se takimi ishte mbresëlënës, si dhe pritja ndaj Metës ishte shumë…

Ilir Meta: 1 qershori, një ditë që të na ftojë të gjithëve të jemi më të vëmendshëm ndaj fëmijëve

  Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi një aktivitet festiv me fëmijë të Njësisë administrative nr. 2 në Tiranë me rastin e festës së 1 qershorit. Në këtë aktivitet ishte i pranishëm edhe Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, i cili duke folur para fëmijëve dhe prindërve të pranishëm, u shpreh se kjo ditë na fton të…

Meta: Mesazhi i LSI-së, është një mesazh bashkëpunim, harmonie, përfshirjeje

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi një takim me banorë të zonës së Kodër Kamzës dhe Bregut të Lumit në Njësisë administrative nr. 11 të Bashkisë së Tiranës. Të pranishëm në këtë takim ishin Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta, kryesuesja e listës së kandidatëve për deputet të LSI-së në qarkun e Tiranës, Klajda Gjosha, Nënkryetari…

Ilir Meta: “Më shumë solidaritet për të gjithë ata që sot ndjejnë nevojë për më shumë vëmendje, përkujdesje e përkushtim”.

Me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit, Kryetari I Kuvendit të Shqipërisë Ilir Meta uron të gjithë besimtarët myslimanë për një agjërim të lehtë dhe të shëndetshëm! Ai uron që ky muaj i sakrificës të sjellë në zemrat e tyre më shumë dashuri për njëri-tjetrin, më shumë paqe sociale dhe besim, më…

Ilir Meta: Integrimi në BE, alternativa më e sigurt për një Shqipëri demokratike dhe më të zhvilluar

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, mori pjesë në aktivitetin e organizuar në kuadër të Projektit të Binjakëzimit, me financim nga Bashkimi Evropian, “Fuqizimi i mëtejshëm i Kuvendit të Shqipërisë në kontekstin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE”. Tema e këtij aktiviteti ishte jetë “Rruga e Shqipërisë drejt BE-së, sfidat dhe perspektivat” dhe në të ishin…

Ilir Meta: “Gjovalin Kadeli do të mbetet përgjithmonë një mik i dashur dhe i shtrenjtë për të gjithë ne”.

Mesazhi i kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta për ndarjen nga jeta të deputetit të LSI,Gjovalin Kadeli Me pikëllim dhe trishtim të thellë mësuam për ndarjen nga jeta të mikut, shokut dhe kolegut tonë të dashur Gjovalin Kadeli. Kjo ndarje e parakohshme dhe e padrejtë nga jeta e deputetit Gjovalin Kadeli është një dhimbje e madhe për…

Presidentja e Konfederatës së Zvicrës, Doris Leuthard uron Presidentin e zgjedhur Ilir Meta

Presidentja e Konfederatës së Zvicrës, Doris Leuthard uron Presidentin e zgjedhur Ilir Meta: “Në emër të Këshillit Federal të Zvicrës, dëshiroj t’ju uroj suksese në këtë detyrë të lartë, si dhe begati për vendin tuaj dhe mirëqenie personale. Presidentja e Konfederatës së Zvicrës theksoi se “interesi ynë i përbashkët për zhvillimin dhe stabilitetin e rajonit,…

Meta: Më shumë punë dhe mundësi për punësim për jetimët dhe gjithë shoqërinë në thelb do të thotë një shoqëri më e mirë, më e drejtë

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta mori pjesë në Konferencën e organizuar me rastin e Ditës Kombëtare në Ndihmë të Jetimëve. Në këtë aktivitet të organizuar nga Shoqata Kombëtare e Jetimëve të Shqipërisë në bashkëpunim me Kuvendin e Shqipërisë, ishin të pranishëm edhe përfaqësues të trupit diplomatik dhe të institucioneve të ndryshme. Në fjalën e…

Ilir Meta: Duke u dhënë një shans të rinjve i kemi dhënë një shans Shqipërisë të ecë më shpejt në rrugën e progresit

Lëvizja Socialiste për Integrim zhvilloi një takim me të rinjtë e LRI-së në Njësisë administrative nr. 5 të Tiranës. Pjesë e këtij takimi ishte Kryetari i LSI-së, z. Petrit Vasili, Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, kandidatët për deputetë të LSI-së së Qarkut Tiranë, Klajda Gjosha, Floida Kërpaçi, Kejdi Mehmetaj, etj. Në fjalën e tij…

Presidenti i Republikës së Polonisë, Andrzej Duda uron z. Ilir Meta me rastin e zgjedhjes President i Republikës së Shqipërisë

Presidenti i Republikës së Polonisë, z. Andrzej Duda, ka uruar z. Ilir Meta me rastin e zgjedhjes President i Republikës së Shqipërisë. Përmes një telegrami urimi, z. Duda shprehet se Polonia i kushton rëndësi të madhe zhvillimit të marrëdhënieve miqësore me Shqipërinë. Gjithashtu, Presidenti i Polonisë thekson se përvoja politike dhe përkushtimi ndaj përhapjes së…

Meta pret Haradinajn:Realizimi i zgjedhjeve të lira e të ndershme i shërbejnë perspektivës europiane të qytetarëve

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë z. Ilir Meta priti sot Kryetarin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës z. Ramush Haradinaj. Z. Haradinaj e uroi z. Meta për zgjedhjen e tij në postin e Presidentit të Republikës dhe nënvizoi rëndësinë e thellimit të bashkëpunimit të ngushtë mes Shqipërisë dhe Kosovës në shërbim të forcimit të paqes…

Ilir Meta: “Na duhen të rinjtë dhe të rejat që Shqipëria të ecë më shpejt në rrugën e progresit”.

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi një takim me të rinjtë e LRI-së të qarkut të Fierit. Në këtë aktivitet mori pjesë edhe ish-kryetari i LSI-së, Ilir Meta, në kuadër të turit falënderues me anëtarët dhe simpatizantët e Lëvizjes Socialiste për Integrim. Para të rinjve të qarkut të Fierit mbajti një fjalë përshëndetëse edhe ish-kryetari i…

Ilir Meta:“Skrapari ka bukuri pafund dhe unë besoj që ato do të kthehen në një shans dhe në një mundësi për të gjithë banorët e kësaj zone

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta mori pjesë në ceremoninë e hapjes së sezonit turistik në Bashkinë e Skraparit dhe të inaugurimit të fillimit të punimeve të rrugës Skrapar-Përmet. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin deputetët e Kuvendit të Shqipërisë Silva Caka, z. Gledion Rehovica, z. Fidel Ylli, Kryetari i Bashkisë së Skraparti z. Nesim…

Ilir Meta: Duhet përgjegjshmëri, politika të ketë interesin e vendit mbi gjithçka

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta, njëkohësisht President i zgjedhur të Republikës për emisionin “TOP STORY” në “Top Channel” me gazetarin Sokol Balla Urime edhe një herë për postin e lartë dhe të nderuar të Presidentit të Republikës! Megjithëse duhet thënë, z. President, më lejoni t’ju drejtohem kështu tani… Pas 24 korrikut… Presidenti…

Lamberto Zannier uron z. Ilir Meta me rastin e zgjedhjes në postin e Presidentit

  Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së, z. Lamberto Zannier, uron z. Ilir Meta me rastin e zgjedhjes në postin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Përmes një telegrami, z. Zannier vlerëson bashkëpunimin e shkëlqyer që OSBE ka pasur me Kuvendin e Shqipërisë nën drejtimin Kryetarit Meta. Gjithashtu, z. Zannier zotohet se përmes institucioneve të saj…

Ilir Meta: “Të rinjtë kanë ato ëndrra të cilat i bëjnë të sakrifikojnë gjithçka për të ardhmen e tyre dhe të vendit të tyre”.

Kandidatët për deputetë të Lëvizjes Socialiste për Integrim në qarkun e Tiranës zhvilluan një takim me të rinjtë e Njësisë Administrative nr. 2 të kryeqytetit ku u diskutua për programin e LSI-së për rininë dhe arsimin. Të pranishëm në këtë takim ishin ish-kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, nënkryetarja e LSI-së, Kejdi…

President i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier uron Ilir Metën për zgjedhjen në postin e presidentit

President i Republikës Federale të Gjermanisë, z. Frank-Walter Steinmeier, ka uruar Kryetarin e Kuvendit, z. Ilir Meta me rastin e zgjedhjes së tij në postin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Përmes një telegrami, z. Frank-Walter Steinmeier, pasi e përgëzon për detyrën e re z. Meta, shpreh besimin se me miratimin konsensual të reformës në…

Petrit Vasili: Kemi vetëm një objektiv, të dalim forcë e parë politike

Lëvizja Socialiste për Integrim zhvilloi takime me anëtarësinë në Kuçovë dhe në Berat, ku u prezantuan kandidatët për deputetë të LSI-së. Të pranishëm ishin kryetari i LSI-së, Petrit Vasili, kandidatët Silva Caka, Nasip Naço, Gledjon Rehovica, Jola Misto, etj. Duke marrë fjalën në takimin e zhvilluar në Kuçovë, z. Vasili tha se objektivi i LSI-së…

Presidenti i zgjedhur Meta merr urimet nga Presidentja e Lituanisë, Dalia Grybauskaite

Presidentja e Lituanisë, znj. Dalia Grybauskaite, uron z. Ilir Meta me rastin e zgjedhjes së tij në postin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë. Përmes një telegrami, znj. Grybauskaite, thekson se ky vit shënon 25-vjetorin e marrëdhënieve diplomatike midis Lituanisë dhe Shqipërisë dhe se shpreson fort që, gjatë presidencës së z. Meta, dy vendet do…

Ilir Meta: Rinia është forca kryesore e ndryshimeve dhe e transformimeve të Shqipërisë.

Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi një takim me të rinjtë e LRI-së së Njësisë administrative nr. 4 në Tiranë. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin ish-Kryetari i LSI-së, Ilir Meta, kryesuesja e listës së kandidatëve të LSI-së për Qarkun Tiranë, Klajda Gjosha, Kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi, Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, etj.…

Ilir Meta i bën ftesë zyrtare Presidentit të Parlamentit Evropian Tajani: “Monitorimi sa më i gjerë ndërkombëtar dhe vendor i zgjedhjeve të ardhshme parlamentare i shërben cilësisë së procesit.”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta i ka dërguar sot një ftesë zyrtare Presidentit të Parlamentit Evropian z. Antonio Tajani për vëzhgues ndërkombëtarë të zgjedhjeve nga ana e parlamentit evropian. Në letrën e dërguar, z. Meta thekson rëndësinë e monitorimit të procesit zgjedhor i cili i shërben cilësisë së procesit, por edhe legjitimitetit të rezultatit.…

Ilir Meta:”Unë besoj se LSI dhe LRI do të dinë t’u japin shansin të gjithë fëmijëve të familjeve të thjeshta shqiptare.”

Konventa Kombëtare e LSI-së u mblodh sot për të votuar propozimet e Komitetit Drejtues Kombëtar të LSI-së pas dorëheqjes së z. Ilir Meta nga posti i Kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim. Komiteti Drejtues Kombëtar i LSI-së, që u mblodh më 30 prill, vendosi vendosur për t’i paraqitur për shqyrtim dhe për votim Konventës Kombëtare…

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta mori pjesë në një takim me të rinjtë e të rejat e LRI-së në Njësinë 6 në Tiranë

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, mori pjesë në një takim me të rinjtë dhe të rejat e LRI-së së Njësisë administrative nr. 6 në Tiranë. Të pranishëm ishin edhe Kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi, Kryetari i LSI-së së Tiranës, Endrit Braimllari, etj. Në fjalën e tij gjatë takimit, z. Meta, tha…

Ilir Meta:“Nuk ka forcë më të madhe se sa kur rinia e kupton se çfarë përfaqëson”.

  Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, mori pjesë në një takim me të rinjtë e LRI-së në një Njësinë administrative nr. 10 në Tiranë. Të pranishëm ishin edhe kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi, Kryetari i LSI-së Tiranë, Endrit Braimllari, deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, etj. Duke iu drejtuar të rinjve, z.…

Meta: LSI-ja qëndron qartë si faktori më i qëndrueshëm më stabilizues

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta, mori pjesë në një takim me të rinjtë e Lëvizjes Rinore për Integrim në Njësinë administrative nr. 7 në Tiranë. Të pranishëm në këtë aktivitet ishte deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, Kryetarja e Lëvizjes Rinore për Integrim, Floida Kërpaçi, etj. Në fjalën…

Ilir Meta: “Çdo ditë është e rëndësishme që dijet të zhvillohen, të përditësohen, sepse përndryshe do të mbetemi pas në sfidat që duhet të fitojmë patjetër”.

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta mori pjesë në konferencën shkencore me temë “Trashëgimia institucionale dhe jetësore e Kahreman Ylli”. Aktiviteti i organizuar nga Ministria e Arsimit dhe Sportit në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave, Universitetin Politeknik, Universitetin e Tiranës dhe Shoqatën “Tomorri” u zhvillua në kuadër të 100-vjetorit të lindjes së Kahreman Yllit, udhëheqës…

Ilir Meta:”Të jemi më të kujdesshëm për fëmijët e Shqipërisë, për të rinjtë e Shqipërisë, për t’i arsimuar më mirë, për t’i ndihmuar që të fitojnë sa më shumë dije”.

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta mori pjesë në aktivitetin e 100-vjetorit të lindjes të personalitetit të njohur të Skraparit Kahreman Ylli, i cili është dekoruar me titujt “Mësuesi i Popullit” dhe “Nder i Kombit”. Ceremonia ishte e organizuar nga Bashkia e Skraparit në qytetin e Çorovodës ku ishin të pranishëm personalitete të botës akademike,…

Ilir Meta: “Kembëngulim për bashkëpunim, për dialog dhe për konsensus”.

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, zoti Ilir Meta, tha se raundi tjetër për zgjedhjen e Presidentit të zhvillohet të enjten e ardhshme në orën 15:00. “Shpresojmë që është një kohë e mjaftueshme edhe për të mundësuar një dialog të mundshëm me opozitën edhe për çështjen e zgjedhjes së Presidentit, por kuptohet edhe për të tejkaluar…

Meta: LSI ka treguar përgjegjësi maksimale për të forcuar stabilitetin, demokracinë dhe institucionet

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta, mori pjesë në një takim festiv të organizuar nga të rinjtë dhe të rejat e Lëvizjes Rinore për Integrim të Durrësit në Kepin e Rodonit. Të pranishëm ishin edhe Kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi, anëtarët e Kryesisë së LSI-së, Nora Malaj e Lefter Koka, etj. Në fjalën e mbajtur…

Meta: Duam një politikë ku shoqëria, debati, vendimmarrja të përqendrohen te çështjet dhe te zgjidhja e tyre

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta, mori pjesë në një takim me vajza dhe gra të Njësisë administrative 1 në Tiranë. Të pranishme ishin edhe Kryetarja e Lëvizjes së Gruas për Integrim, Klajda Gjosha, deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, Zv.Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Nora Malaj, Nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës, Brunilda Paskali, Zv/Ministrja e…

Ilir Meta: “Mirënjohje e thellë për mbështetjen e vazhdueshme të SHBA ndaj forcimit të demokracisë në Shqipëri”

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, zoti Ilir Meta, i cili u takua me Kryetarin e Komisionit të Forcave të Armatosura në Senatin Amerikan, Senatorin John McCain, shprehu mirënjohjen për partneritetin strategjik mes Shqipërisë dhe SHBA dhe nënvizoi rëndësinë e thellimit të këtij bashkëpunimi në shërbim të forcimit të kredencialeve demokratike të vendit dhe të paqes…

Ilir Meta: LSI, qëndrim për dialog për zgjedhje me standardet më të larta

Kryetari i Kuvendit për emisionin “ARENA” në televizionin “ORA News” është shprehur se qëndrimi i LSI për situatën e krijuar politike është i qartë. Sipas tij, duhet patjetër që palët politike të lëshojnë qëndrimet e tyre ekstreme dhe të dialogojnë për të zgjidhur këtë situatë dhe për të garantuar zgjedhjet me standardet më të larta. …

Ilir Meta: “Suksesi i zgjedhjeve është standardi i besueshmërisë që ato do të realizojnë për qytetarët tanë.”

Kryetari i LSI-së, zoti Ilir Meta, theksoi në një takim me të rinjtë e LRI-së së Kuçovës, se të rinjtë e të rejat e LRI janë shembulli dhe modeli i një lidershipi të ri në Shqipëri. “I një politike të re, vizionare, solidare, që kujdeset për njerëzit dhe në radhë të parë për të rinjtë…

Ilir Meta: “Angazhim i të gjithë politikanëve, drejtuesve të forcave kryesore politike në Parlament për të krijuar klimën e duhur për zgjedhje”.

Kryetari i LSI-së, zoti Ilir Meta theksoi në Kuçovë rëndësinë e angazhimit të të gjithë politikanëve, drejtuesve të forcave kryesore politike në Parlament për të krijuar klimën e duhur për zgjedhje të qeta, për të respektuar atë të drejtë kushtetuese që ka çdo qytetar i Shqipërisë për të votuar në mënyrë të barabartë dhe të…

Meta pret ambasadorin e ri çek: Potenciale për bashkëpunim në bujqësi e turizëm

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta priti sot Ambasadorin e ri të Republikës Çeke në Shqipëri z. Jaroslav Ludva, të cilit i uroi mirëseardhjen në vendin tonë dhe suksese në detyrën e re. Kryetari i Kuvendit, z. Meta vlerësoi marrëdhëniet dypalëshe dhe shprehu mirënjohjen për mbështetjen e Republikës Çeke ndaj integrimit evropian të Shqipërisë, duke…

Ilir Meta: “Duhet bërë gjithçka që qytetari ta kuptojë që drejtuesit jetojnë me shqetësimin e tij”

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, mori pjesë në promovimin e librit “Legalizimet, Durrësi mikpritësi i madh” me autor Flamur Gjuzin, i cili është njëkohësisht edhe Drejtor i ALUIZNI-t të Qarkut Durrës. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin Ministri i Mjedisit, z. Lefter Koka, deputetja e LSI-së, znj. Monika Kryemadhi, Drejtori i Përgjithshëm i ALUIZNI-t, z.…

Meta:Të jemi krenar për shërbimin veterinar shqiptar, një shërbim me traditë shumëvjeçare”

  Kryetari i Kuvendit mori pjesë në Konferencën Kombëtare të Urdhrit të Mjekut Veterinar me temë “Mjeku veterinar shqiptar dhe sfidat për të ardhmen” të organizuar nga Urdhri i Mjekut Veterinar dhe Universiteti Bujqësor i Tiranës me rastin e Ditës Ndërkombëtare e Veterinarisë. Të pranishëm ishin edhe Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të…

Ilir Meta: “Duhet të punojmë që këto të jenë zgjedhje te shkëlqyera larg qëndrimeve kategorike që mund të na sillnin pasoja katastrofike për Shqipërinë”

Meta, dje ka pasur një deklaratë nga Luan Rama, Nënkryetari i LSI-së i cili tha se LSI nuk do të futet në zgjedhje pa u futur opozita? Ju lutem mos i keqtransformoni mesazhet, të cilat bëhen për të çuar përpara zgjedhjet dhe jo për t’i minuar ato. Çfarë përgjigje keni për PS kur thotë që…

Ilir Meta: ” Ne jemi një shans për të gjithë dhe në radhë të parë për të rinjtë dhe për të rejat”

Lëvizja Rinore për Integrim organizoi një aktivitet me të rinjtë e Tiranës në njësinë administrative Pezë. Ky takim u zhvillua nën moton “Dita e Miqësisë” ku gjimnazistë dhe studentë të kryeqytetit u bashkuan për të marrë pjesë në një sërë aktivitetesh rekreative në Pezë, ku nuk munguan as muzika e lojërat e ndryshme. Pjesë e…

Meta: Është e domosdoshme të nxiten fëmijët për të shpalosur e zhvilluar aftësitë krijuese

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, mori pjesë në panairin e shkencës dhe inxhinierisë të organizuar nga Kolegji “Turgut Ozal” të Tiranës. Meta u njoh nga afër me shpikjet inovative që nxënësit e kësaj shkolle kishin përgatitur dhe i kishin ekspozuar në këtë event. Kryetari i Kuvendit vlerësoi këtë iniciativë, duke theksuar se është e domosdoshme…

Meta: Ne politikanët shqiptarë duhet të marrim vendime bazuar në dashurinë për vendin e përgjegjshmërinë për të ardhmen e tij

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim,  Ilir Meta, zhvilloi një takim me strukturat në Novoselë të Vlorës, ku shoqërohej nga Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari dhe Prof. Shezai Rrokaj, anëtar i kryesisë së LSI. Duke folur para të pranishmëve gjatë këtij takimi, Meta, u shpreh se është koha që politikanët të marrim vendime…

Meta: Kuvendi i Shqipërisë përshëndet dhe mbështet plotësisht Rezolutën e miratuar në Kuvendin e Republikës e Kosovës.

Në përfundim të seancës plenare sot në Kuvendin e Shqipërisë, Kryetari i Kuvendit  Ilir Meta deklaroi se Kuvendi i Shqipërisë përshëndet dhe mbështet plotësisht Rezolutën e miratuar sot në Kuvendin e Republikës së Kosovës përmes  së cilës kërkohet lirimi i menjëhershëm i ish-Kryeministrit të Kosovës z. Ramush Haradinaj. “Dua të përshëndes edhe në emrin tuaj…

Meta: LSI-ja ka qenë dhe është çdo ditë e më shumë shtylla më e fuqishme e demokracisë, e stabilitetit dhe integrimit evropian të Shqipërisë”

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, zoti Ilir Meta, i cili zhvilloi një takim me strukturat e LSI-së të qarkut të Beratit, tha se forcimi i dialogut politik në vend ka nje rendesi te jashtezakonshme në radhë të parë në parlament për të vijuar me axhendën e reformave dhe mbi të gjitha dialogun për të…

Meta: “Falënderim për mbështetjen e vazhdueshme që Italia i jep Shqipërisë në rrugën drejt integrimit në Bashkimin Evropian”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, priti në një takim Kryetarin e Komisionit të Politikave të BE në Senatin e Republikës së Italisë, z. Vannino Chiti. Senatori Chiti shoqërohej në këtë takim nga një delegacion i Komisionit të Politikave të Bashkimit Europian në Senatin e Italisë që përbëhej nga Senatori Roberto Cociancich dhe Senatori Pietro…

Prononcim për median i Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta

Meta dje keni pasur një darkë shumë të gjatë me z. Rama. Ishte një darkë e qetë e udhëhequr nga filozofia që ju keni z. Meta me “qetësi dhe dashuri” apo me tone të larta dhe mungesë konsensusi siç raportojnë disa media sot? Po t’i referohesh z. Balliu mund të ketë gjera më serioze, por…

Meta me Kryebashkiakun e Vjenës: Të përfitojmë prej eksperiencës së gjerë austriake të menaxhimit urban

  Gjatë qëndrimit të tij në Austri, Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, shoqëruar prej Kryetares së Komisionit për Politikën e Jashtme, znj. Arta Dade, u pritën nga Kryetari i Bashkisë së Vjenës z. Michael Häupl. Kryetari i Bashkisë, z. Häupl i uroi mirëseardhjen Kryetarit të Kuvendit të Shqipërisë z. Meta në Vjenë dhe shprehu…

Meta: “Vullnet për të bashkëpunuar ngushtë me të gjithë institucionet brenda vendit, që kanë përgjegjësitë e tyre në zbatimin e reformës në drejtësi

Kryetari i Kuvendit, zoti Ilir Meta, tha se kishte pasur një takim mjaft konstruktiv dhe bashkepunues me Ambasadorin amerikan Donald Lu dhe ekipin e tij. Takimi u fokusua në rëndësinë e vazhdimit të zbatimit të reformës në drejtësi në mënyrë sa më transparente, parimore dhe institucionale. Zoti Meta vuri në dukje se ky takim u…

Meta: “Rezultati i Shqipërisë në zgjedhjet e 18 qershorit është mjaft jetik për të ardhmen e vendit”

 Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi Konventën Zgjedhore të Tiranës. Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta, mban një fjalë përshëndetëse Lëvizja Socialiste për Integrim organizoi sot Konventën Zgjedhore të LSI Tiranë. Në aktivitetin e zhvilluar në Pallatin e Kongreseve morën pjesë 2301 delegatë nga të gjitha njësitë e kryeqytetit për të zgjedhur anëtarët e rinj të…

Kryetari i LSI-së, Ilir Meta organizoi një bashkëbisedim me gazetarët

Kryetari i kuvendit, Ilir Meta ka mbajtur ditën e sotme një konferencë ku diskutoi për prioritetet e LSI-së e më tej iu përgjigj interesit të gazetarëve në lidhje me shkarkimin e ministrit të drejtësisë, Ylli Manjani. Fjala e plotë e kreut të LSI-së, Ilir Meta Është kënaqësi të bëjmë një bisedë të parë në këtë…

Ilir Meta: Frymë bashkëpunimi dhe dialog konstruktiv mes të gjitha palëve për të prodhuar zgjidhje afatgjata

Kryetari i Kuvendit zoti Ilir Meta zhvilloi një takim me Kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, zotin Visar Ymeri, dhe zotin Albin Kurti, Deputet në Kuvendin e Kosovës, me të cilët u diskutua lidhur me zhvillimet e fundit shqetësuese në Kosovë e në rajon duke vënë theksin tek rëndësia e intensifikimit të bashkëpunimit ndërqeveritar e ndërparlamentar mes…

Meta: “Përgjegjshmëri në rritje e faktorit politik shqiptar ndaj çështjeve me rëndësi kombëtare e rajonale”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta përshëndet deklaratën e përbashkët të Partive Politike shqiptare në Republikën e Maqedonisë Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, zoti Ilir Meta përshëndeti deklaratën e përbashkët të Partive Politike shqiptare në Republikën e Maqedonisë dhe angazhimin e tyre për të ndërtuar një platformë të përbashkët politike në shërbim të prosperitetit dhe…

Meta: “Të bashkëpunojmë të gjithë për të ngritur më tej standartet, në politikë, në parlament, në media, në komunikim.”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, në pritjen e fundvitit me përfaqësuesit e medias Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta falenderoi të gjithë të pranishmit për bashkëpunimin dhe bëri apel për të përmirësuar edhe më shumë standardet siç e meritojnë qytetarët shqiptarë. “Ka qenë një vit në përgjithësi i mirë. Shpresojmë që edhe viti tjetër…

Meta:Shqipëria dhe shqiptarët sot më shumë se asnjëherë tjetër mund t’i tregojnë mbarë botës sesa të rëndësishme janë toleranca, respekti i ndërsjellë dhe bashkëjetesa e besimeve fetare në një vend

Në prag Krishtlindjeje dhe të festave të fundvitit, në Kuvendin e Shqipërisë, Eminenca e Tij, Kardinali Ernest Simoni. Kryetari i Kuvendit, zoti Ilir Meta, tha se shpallja Kardinal e Don Ernest Troshani nga Papa Françesku, lumturimi i martirëve të Kishës Katolike Shqiptare dhe shenjtërimi i Nënë Terezës, janë mesazhe për të cilat të gjithë shqiptarët…

Meta pret Alan Bersin : Shqipëria, shembull i tolerancës ndërfetare dhe ky model duhet ruajtur

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta priti sot në Kuvend Ndihmës Sekretarin për Çështjet Ndërkombëtare të Departamentit Amerikan të Sigurisë Kombëtare  Alan Bersin, të cilin e falenderoi për mbështetjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara ndaj forcimit të sundimit të ligjit, luftës kundër krimit të organizuar, trafiqeve të paligjshme dhe korrupsionit në Shqipëri, dhe veçanërisht…

Meta: Të gjithë forcat politike në 2017-n të gjejnë forca e mundësi për t’u përfaqësuar me sa më shumë intelektualë, akademikë, profesorë, pedagogë

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, vuri në dukje në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit mes Kuvendit të Shqipërisë dhe Universitetit të Tiranës, nevojën që ka vendi dhe politika për përfaqësimin më të madh të intelektualëve dhe profesorëve në zgjedhjet e ardhshme. “Do të dëshiroja që të gjithë forcat politike në zgjedhjet e…

Lëvizja Socialiste për Integrim mblodhi Komitetin Drejtues Kombëtar. Zgjidhet Kryesia e re e LSI-së

Në drejtimin e Kryetarit të LSI-së, z Ilir Meta, u bë konstituimi i Komitetit Drejtues Kombëtar të LSI-së, që u zgjodh nga Konventa Kombëtare Zgjedhore e zhvilluar në datat 3 dhe 4 dhjetor. Në fjalën e tij përpara anëtarëve të Komitetit Drejtues Kombëtar, z. Meta vlerësoi garën e zhvilluar në Konventën Kombëtare Zgjedhore duke nënvizuar…

Meta: “Dëshirojmë dhe shpresojmë që vlerësimi i Këshillit të vendeve anëtare të BE të jetë në një linje me rekomandimin pozitiv të Komisionit Evropian”

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, zoti Ilir Meta, tha se “presim që Gjykata Kushtetuese të japi gjykimin e saj sa më parë që të jetë e mundur” dhe më pas të ecet me implementimin e ligjit për Vetting-un dhe gjithë reformës në drejtësi. “Në mënyrë që kjo reformë jo vetëm të na ndihmojë për…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al