Reagimi i Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta, pas lirimit të Liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, z. Ramush Haradinaj

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir  Meta, shpreh gëzimin e tij që Lideri i AAK-së, z. Ramush Haradinaj, fitoi të drejtën e tij të mohuar padrejtësisht për t’u kthyer pranë familjes së tij të dashur, simpatizantëve dhe qytetarëve, të cilët e mbështetën pa kushte gjatë qëndrimit të tij të detyruar në Francë. “Ramush Haradinaj fitoi lirinë,…

Ilir Meta: “Ne si LSI nuk jemi me këtë e me atë. Ne jemi këtu për t’i dhënë fund politikës bardh e zi në Shqipëri”

Kryetari i LSI-se, zoti Ilir Meta, tha në mbledhjen e Këshillit Drejtues Kombëtar të partisë, se asgjë reale nuk ka lëvizur ende në drejtim të dialogut dhe të zgjidhjes.”Opozita nuk është regjistruar në zgjedhje dhe çdo ditë që ecim përpara pa një dialog dhe pa një klimë konstruktive na çon drejt një konflikti dhe drejt…

Ilir Meta: “Angazhim i të gjithë politikanëve, drejtuesve të forcave kryesore politike në Parlament për të krijuar klimën e duhur për zgjedhje”.

Kryetari i LSI-së, zoti Ilir Meta theksoi në Kuçovë rëndësinë e angazhimit të të gjithë politikanëve, drejtuesve të forcave kryesore politike në Parlament për të krijuar klimën e duhur për zgjedhje të qeta, për të respektuar atë të drejtë kushtetuese që ka çdo qytetar i Shqipërisë për të votuar në mënyrë të barabartë dhe të…

Meta–Lohela: Vullnet të përbashkët për intensifikimin e shkëmbimeve ndërparlamentare

Në kuadër të vizitës së tij zyrtare, Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta, i cili shoqërohej prej Kryetares së Komisionit për Politikën e Jashtme znj. Arta Dade, u prit sot në Helsinki nga Kryetarja e Parlamentit të Finlandës znj. Maria Lohela më të cilën vlerësuan marrëdhëniet shumë të mira mes Shqipërisë dhe Finlandës. Meta dhe…

Ilir Meta: “Legalizimi u jep një dimension tjetër, një vlerë tjetër pronave tuaja”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, mori pjesë në shpërndarjen e 2515 lejeve të legalizimit në zonën e Sukthit. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin edhe Ministri i Mjedisit, z. Lefter Koka, Ministrja e Zhvillimit Urban, znj. Eglantina Gjermeni, Kryetari i Bashkisë Durrës, z. Vangjush Dako, Drejtori i Përgjithshëm i ALUIZNI-t, z. Artan Lame, Drejtori…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta:Vazhdimësia e reformës në drejtësi do ta bëjë Shqipërinë një partnere më të besueshme për Shtetet e Bashkuara, për NATO-n dhe për Bashkimin Evropian

Gjatë vizitës së tij në Washington DC, Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta u takua me Ndihmës Sekretarin e Shtetit, Ambasadorin William Brownfield, i cili vlerësoi miratimin e reformës kushtetuese në drejtësi me konsensus të gjerë si hap që shtron rrugën për një implementim të shpejtë dhe efikas të saj. Zoti Brownfield vlerësoi…

Meta:Shqipëria dhe shqiptarët sot më shumë se asnjëherë tjetër mund t’i tregojnë mbarë botës sesa të rëndësishme janë toleranca, respekti i ndërsjellë dhe bashkëjetesa e besimeve fetare në një vend

Në prag Krishtlindjeje dhe të festave të fundvitit, në Kuvendin e Shqipërisë, Eminenca e Tij, Kardinali Ernest Simoni. Kryetari i Kuvendit, zoti Ilir Meta, tha se shpallja Kardinal e Don Ernest Troshani nga Papa Françesku, lumturimi i martirëve të Kishës Katolike Shqiptare dhe shenjtërimi i Nënë Terezës, janë mesazhe për të cilat të gjithë shqiptarët…

Lëvizja Socialiste për Integrim mblodhi Komitetin Drejtues Kombëtar. Zgjidhet Kryesia e re e LSI-së

Në drejtimin e Kryetarit të LSI-së, z Ilir Meta, u bë konstituimi i Komitetit Drejtues Kombëtar të LSI-së, që u zgjodh nga Konventa Kombëtare Zgjedhore e zhvilluar në datat 3 dhe 4 dhjetor. Në fjalën e tij përpara anëtarëve të Komitetit Drejtues Kombëtar, z. Meta vlerësoi garën e zhvilluar në Konventën Kombëtare Zgjedhore duke nënvizuar…

Meta: “LSI, barrikadë e fortë ndaj konfliktualitetit.”

Fjalimi i Kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta në Konventën Zgjedhore LSI Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, theksoi se në gjithë këto vite të ekzistencës se saj, LSI ka qenë një barrikadë e fortë ndaj konfliktualitetit. “LSI si forcë politike e përgjegjshme, i është dashur të bëj kompromise, por asnjëherë…

Mblidhet Kryesia e Lëvizjes Socialiste për Integrim

Kryesia e Lëvizjes Socialiste për Integrim u mblodh në kuadër të Konventës Kombëtare Zgjedhore të LSI-së që do të zhvillohet në datat 3-4 dhjetor, dhe fillon nesër në orën 10:30, në Pallatin e Sportit “Asllan Rusi” në Tiranë. Në fillim të mbledhjes, Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, mbajti një fjalë përshëndetëse,…

Meta: Vendi sot ka nevojë për më pak politikë dhe për më shumë ekonomi

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta mori pjesë në ceremoninë e diplomimit të Fakultetit të Ekonomisë në Universitetin e Tiranës, që u zhvillua sot në mjediset e Pallatit të Kongreseve. Në fjalën e tij përshëndetëse, z. Meta shprehu vlerësimin e tij për këtë institucion të rëndësishëm të arsimit të lartë, ndërsa falënderoi për kontributin e…

Meta takim me ambasadorin e Algjerisë: Bashkëpunim mes dy vendeve në politikë,ekonomi dhe kulturë të jetë i rëndësishëm

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, priti në takime të veçanta Ambasadorin e Jashtëzakonshëm e Fuqiplotë të Republikës Islamike të Iranit, z. Gholamhossein Mohammadnia dhe Ambasadorin Jo-rezident të Republikës Popullore të Algjerisë, z. Noureddine Bardad-Daidj Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, priti në një takim kortezie me rastin e marrjes së detyrës Ambasadorin e Jashtëzakonshëm…

Ilir Meta: Të gjithë duhet të shohim përpara

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta theksoi se të gjithë duhet të shohim përpara dhe të forcojmë edhe më tej partneritetin strategjik me Shtetet e Bashkuara, duke respektuar zgjedhjet që bëhen atje. “Unë besoj që të gjithë duhet të shohim përpara. Besoj se ky është edhe mesazhi pas zgjedhjeve në SHBA, që është dhënë edhe atje.…

Meta: “Rritja e anëtarësisë do të thotë fuqizimi i LSI-së”

Prononcimi për media i Kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta pas votimit Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, i cili votoi në qendrën e votimit të Njësisë administrative nr. 5, theksoi se zgjedhjet brenda LSI-së janë një proces që rikonfirmon hapjen e partisë.…

Meta: Nevojitet më tepër përgjegjshmëri nga palët politike

 Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta priti Kryetarin e Komisionit për Politikën e Jashtme në Dhomën e Deputetëve të Parlamentit të Çekisë, z. Karel Schwarzenberg Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, priti Kryetarin e Komisionit për Politikën e Jashtme në Dhomën e Deputetëve të Parlamentit të Republikës Çeke, z. Karel Schwarzenberg me të cilin vlerësuan…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ilir Meta: “Gjykimi i LSI-së për mbetjet, jo si problem thjesht politik por si problem në raport me opinionin publik dhe me shoqërinë civile”

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta  dhënë për televizionin “News 24”Nga Marsela Karapanço Javën e kaluar keni pasur një vizitë me takime intensive në Greqi. Përveç takimeve zyrtare, keni patur edhe takime me dyer të mbyllura, çfarë u tha në ato takime që nuk është thënë ende në media? Mendoj se në publik janë thënë…

ILIR META PËR “KATHIMERINI” Marrëdhëniet shqiptaro-greke, dialog dhe konstruktivitet për çështjet e pazgjidhura

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka dhënë një intervistë për gazetën greke Kathimerini”. Në këtë intervistë, z. Meta, ka vënë theksin në marrëdhëniet shqiptaro-greke dhe e ardhmja e përbashkët e të dy shteteve. Z. Meta në këtë intervistë ka folur gjithashtu edhe për çështjet e hapura ndërmjet dy shteteve si “çështja çame”, delimitimin e zonave…

Ilir Meta, mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Teodor Laço

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, ka dërguar një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të shkrimtarit të shquar Teodor Laço. Mesazhi ngushëllues i Metës: E dashur Miriana, Të dashur Pandi dhe Bledar, Me dhimbje dhe trishtim të thellë mësova lajmin për ndarjen nga jeta të Teodor Laços, shkrimtarit të njohur, autorit të një…

Meta në Athinë, takon homologun Voutsis: Marrëdhënia Shqipëri-Greqi, model për rajonin

Në kuadër të vizitës së tij zyrtare në Greqi, Kryetari i Kuvendit,Ilir Meta u prit sot në Athinë nga Kryetari i Parlamentit të Greqisë,Nikolaos Voutsis, të cilit i shprehu mirënjohjen për ftesën dhe për mikpritjen e ngrohtë. Kryetari i Kuvendit, Meta u shpreh se vizita në Athinë ka për qëllim të nxisë bashkëpunimin politik mes…

Ilir Meta: “Reforma në drejtësi kërkon që të vazhdojmë të punojmë pa u lodhur për konsensus dhe për klimë konstruktive”

Prononcimi për media i Kryetarit të Kuvendit: Referendumi për mbetjet, respektojmë çdo iniciativë qytetare Z. Meta, një mesazh për votimin e ligjit të SPAK-ut me konsensus dhe të opozitës dhe rikthimit të saj në komision? Pa asnjë diskutim që votimi i sotëm tregoi se mirëkuptimi dhe konsensusi mund të funksionojnë edhe për ligje të tilla…

Stabiliteti i Maqedonisë garanton siguri në Ballkan dhe Evropë

Kryetari i Kuvendit, lir Meta priti sot Zv. Kryeministrin e Republikës së Maqedonisë, Festim Halili i cili shoqërohej prej Ministres së Vetëqeverisjes Lokale znj. Shiret Elezi. Kryetari i Kuvendit z. Meta u uroi suksese z. Halili dhe znj. Elezi në punën e tyre dhe vuri në dukje se zgjidhja sa më e shpejtë e ngërçit…

 • Publikuar tek kategoria Politike

10 ekskavatorë 2 milionë dollarë nga qeveria kineze, Meta në ceremoninë e dorëzimit

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori pjesë në ceremoninë e dorëzimit të 10 ekskavatorëve me vlerë 2 milionë dollarë, donacion i qeverisë së Kinës. Në ceremoninë e zhvilluar në Shkozet të Durrësit të pranishëm ishin Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave,Edmond_Panariti dhe Ambasadorja e Republikës Popullore të Kinës në Tiranë,Jang Yu. Kryetari…

Meta: Shpresoj që reforma në drejtësi të zbatohet suksesshëm

Në kujdesin e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, Kuvendi i Shqipërisë, në kuadër të Edicionit të 11 të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut, në sallën e seancave plenare, u organizua shfaqja e filmit dokumentar Hollandez “Një histori Përndjekëse”. Në këtë aktivitet merrnin pjesë deputetë, pedagogë dhe studentë nga Shkolla e Magjistraturës,…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Arvizu në zyrën e Metës për reformën në drejtësi: Vlerësoj miratimin me konsensus

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti sot Zv.Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për Çështjet e Sundimit të Ligjit dhe Trafikut Ndërkombëtar Narkotik dhe Ambasador Alexander A. Arvizu, i cili shoqërohej prej Ambasadorit të SHBA në Shqipëri z. Donald Lu. Kryetar i Kuvendit, Meta dhe Zv.Ndihmës Sekretari i SHBA, Arvizu biseduan mbi ecurinë e reformës në…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta: Shqipëria nuk ka radikalizëm fetar, por politik; lufta kundër tij sfida jonë

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, përshëndeti të premten punimet e Komitetit të Monitorimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (APKiE), që mblidhet për herë të parë në Tiranë, në një takim kushtuar dialogut dhe tolerancës ndërfetare. Në fjalën e tij, kreu i Kuvendit e vuri theksin tek toleranca dhe harmonia fetare që ekziston në…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Norman: Avancimi i “Drejtësisë”, kyçe për forcimin e sundimit të ligjit

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti sot Ambasadorin e ri të Mbretërisë së Bashkuar, Duncan Norman të cilit i uroi mirëseardhjen në Shqipëri dhe suksese në detyrën e re. Kryetari i Kuvendit  Ilir Meta pasi vlerësoi marrëdhëniet historike mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Bashkuar, theksoi se Kuvendi i Shqipërisë dëshiron intensifikimin e shkëmbimeve të gjithanshme…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori një mesazh për miratimin e Reformës në Drejtësi nga Kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare në Kongresin Amerikan, Michael McCaul

Në një mesazh drejtuar Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta, Kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare në Kongresin Amerikan, kongresmeni Michael McCaul shpreh vlerësimin e tij për Kryetarin Meta dhe Kuvendin e Shqipërisë për miratimin e suksesshëm të Reformës në Drejtësi.…

Votimi i Vetting, Meta thërret Konferencën e Kryetarëve që të caktojnë seancën parlamentare

Kryetari i Parlamentit Ilir Meta do të mbledhë të martën pasdite Konferencën e Kryetarëve për të caktuar datën e seancës për votimin e ligjit të Vetting­ut. Burime nga Kuvendi bëjnë me dije se pas konsultave me Kryetarët e Grupeve Parlamentare PS­PD ,Kryetari i Kuvendit z.Meta pritet të thërrasë Konferencen e Kryetareve ditën e Martë ora…

GUSHTI I ILIR METËS

Gushti është si e “diela” e stinës së verës. Një muaj pushimi dhe komforti, por në politikën shqiptare duket se ka filluar më i vrullshëm se sa kurrë. Spekulime për një qeveri teknike, takime të shpeshta midis faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm të politikës shqiptare, ethe për Veting-un dhe seancën e ardhshme parlamentare, vetmi…

 • Publikuar tek kategoria Opinion

Meta dënon sulmin në Kuvendin e Kosovës: Akt i papërgjegjshëm, nuk i shërben integrimit

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta dënon me forcë aktin e rëndë të goditjes së Kuvendit të Kosovës. Në një deklaratë të shpërndarë për mediat, Meta thekson se ky akt i papërgjegjshëm nuk i shërben imazhit të Kosovës dhe integrimit të saj evropian dhe euro-atlantik. “Shpreh solidaritetin tim të thellë me Kuvendin e Kosovës, institucionet legjitime…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Prononcimi për mediat e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta‬

Z. Meta, dolët nga trajnimi apo nga takimi…? Më vjen keq për këtë konferencë të pazakontë shtypi, por në respektin tuaj që në këtë kulm vape keni pritur këtu për dy orë, keni pritur edhe dje për disa orë, por nuk komunikuam dot. Dhe duke qenë i shqetësuar se përsëri nesër apo në ditët e…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Sulmet në Mynih, Meta: Ngushëllimet më të sinqerta familjeve shqiptare që humbën të afërmit nga ky akt barbar

Kryetari i Kuvendit, Meta shpreh hidhërimin për jetët e humbura dhe solidarizohet me Gjermaninë. “Ndaj dhimbjen për jetët e humbura në Mynih. Terrorizmi goditi përsëri. Meta: Lufta ndaj se keqes duhet të na bashkojë më shumë. Meta: Solidaritet me familjet që humbën të dashurit e tyre. Solidaritet me autoritetet gjermane dhe kancelaren Merkel. Koha të reflektojmë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta: Ta votojmë reformën me konsensus patriotik

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, në nisje të séances së sotme plenare, përsëriti nevojën e miratimit me koesensus të reformës në drejtësi. “Ne nuk mund të rrezikojmë stabilitetin e vendit për dy-tre çështje të pasqaruara. Jam i gatshëm dhe që nga ky moment do të lë drejtimin e Kuvendit dhe do merrem me këtë çështje.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta bisedë telefonike me Hahn: Do të bëj të pamundurën për të miratuar reformën

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta zhvilloi sot në mbrëmje një bisedë telefonike me Komisionerin e BE për Politikat e Fqinjësisë Evropiane dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn me të cilin diskutuan mbi zhvillimet e fundit për miratimin e reformës në drejtësi. Duke iu përgjigjur interesimit të Komisionerit Hahn mbi ecurinë e fazës përmbyllëse të miratimit…

Ilir Meta: Reforma në Drejtësi, ta finalizojmë si një histori suksesi

Në një intervistë në emisonin “Opinion” në tv Klan, kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta tregon detaje në lidhje me takimin trepalësh që u mbajt sot në Kryesinë e Kuvendit në orën 16.  Intervista e Kryetarit të Kuvendit Duket se reforma në drejtësi ka qenë kryefjala. Sot pasdite, ju jeni takuar në zyrat e…

Meta: Reforma në Drejtësi e rëndësishme për qytetarët shqiptarë dhe për partnerët strategjikë të Shqipërisë

Besoj se është momenti për të bërë përpjekjet ekstreme për ta shndërruar historinë e reformës kushtetuese për drejtësinë në një histori suksesi të të gjithë shqiptarëve, jo vetëm të atyre 91 për qind që e duan reformën, por edhe të atyre 9 për qind që kanë frikë nga reforma apo që janë indiferentë nga reforma.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta: Do bëjmë çdo gjë që reforma në drejtësi të bëhet me konsensus

Në pritjen e organizuar me ambasadorët e Shqipërisë në botë, kryetari i Kuvendit, Ilir Meta theksoi rëndësinë e miratimit të reformës në drejtësi, për të cilën tha se do të bëhet gjithçka që të arrihet konsensusi, për t’i dhënë vendit imazhin që i takon. Duke shprehur mirënjohje për kontributin e ambasadorëve në botë, Meta tha…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta viziton kanionin e lumit Cem në Mal të Zi

Gjatë vizitës zyrtare në Mal të Zi, Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta së bashku me Presidentin e Parlamentit të Malit të Zi, z. Darko Pajovic, vizituan zonën e kanionit të lumit Cem në zonën kufitare të Malësisë mes Malit të Zi dhe Shqipërisë. Gjatë kësaj vizite, dy kryetarët Meta dhe Pajovic vizituan një urë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Podgoricë / Malazezët ndalin protestën për të duartrokitur Metën

Me mbërritjen e Kryetarit të Kuvendit Ilir Meta dhe delegacionit shqiptar që e shoqëronte në selinë e Parlamentit të Malit të Zi në Podgoricë, një grup protestuesish malazeze që po protestonin për të drejtat e punëtorëve të fabrikës së aluminit përpara Parlamentit, ndërprenë protestën e tyre dhe shpërthyen në duartrokitje, në shenjë respekti për kryeparlamentarin…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta pret Hoffmann: Vëmendje, rritjes së bashkëpunimit me Gjermaninë

Kryetari i Kuvendit z. ‪‎Ilir Meta‬ priti sot në takim lamtumire Ambasadorin e Republikës Federale të Gjermanisë në Shqipëri, z. ‎Hellmutt Hoffmann‬ të cilin e falënderoi për kontributin në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe gjatë 3 viteve të fundit. Kryetari i Kuvendit, Meta u shpreh se shqiptarët i kushtojnë shumë vëmendje rritjes…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta-Brownfield: Kuvendit i Shqipërisë angazhohet për miratimin sa më parë të Reformës në Drejtësi

Gjatë qëndrimit në Washington DC, Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta u prit në një takim në Departamentin e Shtetit nga Ndihmës Sekretari i Shtetit, Ambasadori William Brownfield. Kryetari i Kuvendit e falënderoi Ndihmës Sekretarin e Shtetit për mbështetjen e vazhdueshme, që SHBA i japin Shqipërisë në të gjitha fushat dhe veçanërisht në fushën e…

Meta: Shqipëria mbështet një zgjidhje paqësore për konfliktin Izrael-Palestinë

Me ftesë të Komitetit Hebraik Amerikan (AJC), Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta mori pjesë në Forumin Global të AJC në Washington DC. Gjatë këtij Forumi u zhvilluan edhe dy seanca të veçanta kushtuar marrëdhënieve mes popullit shqiptar dhe popullit hebre, si dhe marrëdhënieve mes Shqipërisë, Izraelit dhe SHBA. Kryetari i Kuvendit, z.…

Meta: Të miratojmë sa më parë Reformën në Drejtësi

Lëvizja Socialiste për Integrim mblodhi sot Komitetin Drejtues Kombëtar. Në fjalën e mbajtur gjatë mbledhjes Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta ndau me anëtarët e KDK-së disa qëndrime për disa nga çështjet më të rëndësishme të aktualitetit politik, ku në radhë të parë mbetet Reforma në Drejtësi derisa ajo të miratohet përfundimisht në Kuvendin e…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta‬ uroi sot të gjithë fëmijët për Festën e 1 Qershorit

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, ‎Ilir Meta‬ uroi sot të gjithë fëmijët për Festën e 1 Qershorit. Meta u shpreh se kjo është një ditë e mrekullueshme që i kushtohet të gjithë fëmijëve në mbarë botën dhe një ditë kujtese për të drejtën e çdo fëmije të jetë i lumtur e të ketë një të ardhme…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta pret delegacionet e Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Kuvendi i Shqipërisë organizoi një pritje me rastin e Sesionit të Pranverës të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, që po zhvillohet në Tiranë Kuvendi i Shqipërisë, nën kujdesin e Kryetarit z. Ilir Meta, organizoi një pritje më rastin e Sesionit të Pranverës të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, që po…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta: Kina, një partner i rëndësishëm tregtar për Shqipërinë

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta deklaroi të enjten, pas takimit me nënkryetarin e Asamblesë Kombëtare Popullore të Kinës, Ji Bingxuan, se “Republika Popullore e Kinës përfaqëson jo vetëm një vend mik, por mbi të gjitha një partner domethënës tregtar për Shqipërinë Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti sot në një takim nënkryetarin e Asamblesë Kombëtare…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta: Të hapur për një institucion gjithëpërfshirës dhe transparent

Nën kujdesin e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta është zhvilluar sot tryeza konsultative me temë “Pjesëmarrja e publikut në vendimmarrjen e Kuvendit, një fokus në transparencën parlamentare”. Që në nisje të aktivitetit, kreu i Kuvendit vlerësoi rolin e publikut në vendimmarrjen e këtij institucioni duke theksuar se pjesëmarrja e publikut ndikon në mënyrë direkte në…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta në SHBA: “Shqipëria e vendosur për të kontribuuar në luftën kundër terrorizmit dhe për të siguruar paqen përkrah SHBA-ve”

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta u prit në Washington DC nga përfaqësues të Kolegjit Zgjedhor Demokrat dhe Kolegjit Zgjedhor Republikan dhe zhvilloi një bashkëbisedim në Institutin e Politikave Progresive. Në përfundim të vizitës së tij në SHBA, Kryetari i Kuvendit Ilir Meta u takua me përfaqësues të Kolegjit Zgjedhor Demokrat dhe Kolegjit Zgjedhor Republikan, me të…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta u prit sot nga Kryetari i Komisionit të Jashtëm të Kongresit Amerikan

Gjatë takimeve të tij në Kongresin dhe në Senatin Amerikan, Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. ‪‎Ilir Meta‬ u prit në takime të veçanta nga Kryetari i Komisionit të Jashtëm të Kongresit Amerikan Kongresmeni ‪ ‎Ed Royce‬ si dhe nga Senatori ‪ John Cornyn‬. Gjatë këtyre takimeve Kryetari i Kuvendit, z. Meta diskutoi mbi rëndësinë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta në SHBA, takime në disa institute politike

Gjatë vizitës së tij në Washington, Kryetari i Kuvendit ,Ilir Meta zhvilloi disa aktivitete me disa institute ‘think-tank’ prestigjioze si Qendra Woodrow Wilson, Qendra Truman për Çështjet e Sigurisë dhe me Fondacionin Heritage. Gjatë këtyre aktiviteteve, Kryetari i Kuvendit Meta e njohu auditorin me zhvillimet e fundit në rajonin e Ballkanit, me efektet rajonale të krizës…

 • Publikuar tek kategoria Politike
al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al