Reagimi i Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta, pas lirimit të Liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, z. Ramush Haradinaj

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir  Meta, shpreh gëzimin e tij që Lideri i AAK-së, z. Ramush Haradinaj, fitoi të drejtën e tij të mohuar padrejtësisht për t’u kthyer pranë familjes së tij të dashur, simpatizantëve dhe qytetarëve, të cilët e mbështetën pa kushte gjatë qëndrimit të tij të detyruar në Francë. “Ramush Haradinaj fitoi lirinë,…

Ilir Meta: “Suksesi i zgjedhjeve është standardi i besueshmërisë që ato do të realizojnë për qytetarët tanë.”

Kryetari i LSI-së, zoti Ilir Meta, theksoi në një takim me të rinjtë e LRI-së së Kuçovës, se të rinjtë e të rejat e LRI janë shembulli dhe modeli i një lidershipi të ri në Shqipëri. “I një politike të re, vizionare, solidare, që kujdeset për njerëzit dhe në radhë të parë për të rinjtë…

Meta pret ambasadorin e ri çek: Potenciale për bashkëpunim në bujqësi e turizëm

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta priti sot Ambasadorin e ri të Republikës Çeke në Shqipëri z. Jaroslav Ludva, të cilit i uroi mirëseardhjen në vendin tonë dhe suksese në detyrën e re. Kryetari i Kuvendit, z. Meta vlerësoi marrëdhëniet dypalëshe dhe shprehu mirënjohjen për mbështetjen e Republikës Çeke ndaj integrimit evropian të Shqipërisë, duke…

Meta: Kuvendi i Shqipërisë përshëndet dhe mbështet plotësisht Rezolutën e miratuar në Kuvendin e Republikës e Kosovës.

Në përfundim të seancës plenare sot në Kuvendin e Shqipërisë, Kryetari i Kuvendit  Ilir Meta deklaroi se Kuvendi i Shqipërisë përshëndet dhe mbështet plotësisht Rezolutën e miratuar sot në Kuvendin e Republikës së Kosovës përmes  së cilës kërkohet lirimi i menjëhershëm i ish-Kryeministrit të Kosovës z. Ramush Haradinaj. “Dua të përshëndes edhe në emrin tuaj…

Meta: “Përgjegjshmëri në rritje e faktorit politik shqiptar ndaj çështjeve me rëndësi kombëtare e rajonale”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta përshëndet deklaratën e përbashkët të Partive Politike shqiptare në Republikën e Maqedonisë Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, zoti Ilir Meta përshëndeti deklaratën e përbashkët të Partive Politike shqiptare në Republikën e Maqedonisë dhe angazhimin e tyre për të ndërtuar një platformë të përbashkët politike në shërbim të prosperitetit dhe…

Meta: “Të bashkëpunojmë të gjithë për të ngritur më tej standartet, në politikë, në parlament, në media, në komunikim.”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, në pritjen e fundvitit me përfaqësuesit e medias Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta falenderoi të gjithë të pranishmit për bashkëpunimin dhe bëri apel për të përmirësuar edhe më shumë standardet siç e meritojnë qytetarët shqiptarë. “Ka qenë një vit në përgjithësi i mirë. Shpresojmë që edhe viti tjetër…

Meta pret Alan Bersin : Shqipëria, shembull i tolerancës ndërfetare dhe ky model duhet ruajtur

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta priti sot në Kuvend Ndihmës Sekretarin për Çështjet Ndërkombëtare të Departamentit Amerikan të Sigurisë Kombëtare  Alan Bersin, të cilin e falenderoi për mbështetjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara ndaj forcimit të sundimit të ligjit, luftës kundër krimit të organizuar, trafiqeve të paligjshme dhe korrupsionit në Shqipëri, dhe veçanërisht…

Meta: Të gjithë forcat politike në 2017-n të gjejnë forca e mundësi për t’u përfaqësuar me sa më shumë intelektualë, akademikë, profesorë, pedagogë

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, vuri në dukje në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit mes Kuvendit të Shqipërisë dhe Universitetit të Tiranës, nevojën që ka vendi dhe politika për përfaqësimin më të madh të intelektualëve dhe profesorëve në zgjedhjet e ardhshme. “Do të dëshiroja që të gjithë forcat politike në zgjedhjet e…

Meta:“Të ecim më shpejt me zbatimin e ligjit për Vetting-un, por edhe me zbatimin e reformës në drejtësi”

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, zoti Ilir Meta, përshendeti reagimin e Komisionit të Venecias për ligjin e Vetting-ut dhe shprehu besimin se tani edhe Gjykata Kushtetuese do të ketë mundësinë, që sa më parë të jetë e mundur, të japë gjykimin e saj përfundimtar për këtë çështje. “Dhe të ecim më shpejt me zbatimin…

Ilir Meta: Transparenca dhe llogaridhënia përpara qytetarëve rrit besimin e qytetarëve tek politika

Fjalimi i Kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta në Konventën Zgjedhore LSI Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, zoti Ilir Meta, falenderoi çdo anëtar të LSI, që me përgjegjësi dhe me angazhim aktiv, mori pjesë në këtë proces “për të kontribuar për një model më cilësor për politikën tonë, që të ketë impakt…

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta për emisionin “Të Paekspozuarit” të gazetarit Ylli Rakipi në “News 24”

Meta, ju u njohët shkurtimisht reagimet e opinionistëve në studio, cili është qëndrimi juaj për 7 vitet në qeverisje të LSI-së? Unë mendoj si z. Lubonja që ju e nisët jo thjesht në mënyrë tendencioze, sepse është e drejta juaj dhe unë këtu jam i ftuari juaj, por sipas mendimit tim pak edhe gazetareske, edhe…

Meta:Duhen forcuar mekanizmat institucional për mbrojtjen e fëmijëve dhe viktimave të dhunës me familjen

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta mori pjesë në pritjen e organizuar nga OSBE me rastin e “Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut”. Në këtë aktivitet merrnin pjesë edhe personalitete të njohura të jetës publike, përfaqësues të komuniteteve fetare, mediave dhe shoqërisë civile. Në fjalën përshëndetëse të mbajtur në këtë pritje, z. Ilir Meta…

LRI organizon shfaqje artistike në kuadër të festave të nëntorit

Lëvizja Rinore për Integrim organizoi një shfaqje artistike në kuadër të festave të 28-29 nëntorit të titulluar “UNË dhe TI Talente”. Në këtë aktivitet, që u zhvillua në Qendrën Kulturore të Katedrales Ortodokse në Tiranë, ishin të pranishëm edhe Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim z. Ilir Meta, Nënkryetarët e LSI-së, znj. Kejdi Mehmetaj dhe…

Meta:”Shqipëria ka bërë progres, hapja e bisedimeve për anëtarësim është një hap i natyrshëm i procesit të integrimit evropian”.

Gjatë vizitës së tij në Berlin, Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, u prit në Komisionin e Çështjeve Evropiane të Bundestagut nga deputetë të SPD z. Norbert Spinrath, z. Christian Petry dhe z. Joachim Barchmann. Meta i falënderoi deputetët gjerman për vëmendjen që Komisioni i Çështjeve Evropiane tregon ndaj Shqipërisë dhe njëkohësisht për…

Ilir Meta: “Jemi të vendosur të punojmë për më tepër të drejta sociale dhe të rrisim nivelin e jetesës së shqiptarëve”.

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta u prit në takime nga Kryetari i Komisionit të Jashtëm në Bundestagun Gjerman, z. Niels Annen dhe Zv. Presidentja e Bundestagut, znj. Ulla Schmidt Gjatë qëndrimit të tij në Berlin, Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta u prit nga Kryetari i Komisionit të Punëve të Jashtme në…

Ilir Meta: “Për ne shqiptarët është bekim fakti që fokusi dhe prezenca e Gjermanisë në rajon po rriten shumë”

Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta, dhe Ministri i Financave, z. Arben Ahmetaj, morën pjesë në Konferencën Ekonomike të Bizneseve Familjare të Gjermanisë në Baden-Baden. Z. Meta dhe z. Ahmetaj ishin të ftuarit e nderit në konferencën vjetore, që mbledh pronarët e kompanive më të mëdha familjare gjermane në Baden-Baden, ku ofruan një ekspoze të…

Ndarja nga jeta e akademikut Arben Puto, Meta: Pikë e rëndësishme e kujtesës sonë

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të akademikut dhe historianit të njohur, Arben Puto E dashur Leonora, Të dashur Robert dhe Artan, Me hidhërim të thellë mësova lajmin e trishtuar për ndarjen nga jeta të Profesor Arben Putos. Ky është një lajm i rëndë, që prek familjarët e tij,…

Meta mban fjalën, ligji i plehrave nuk shkon për votim

Dekreti i presidentit Nishani për të kthyer në Kuvend ligjit që lejon importin e mbetjeve nuk do të shqyrtohet nga deputetët as në seancën e ardhshme. Kryeparlamentari Ilir Meta ka firmosur urdhrin për përcaktimin e rendit të ditës së seancës së 3 nëntorit dhe në listën e projektligjeve për diskutim e votim mungon ai për…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ilir Meta: Mbështetje zhvillimit të Ishmit dhe në bujqësi e turizëm

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta mori pjesë ceremoninë e dorëzimit të 700 lejeve të legalizimit në Ishëm të Durrësit. Në këtë aktivitet ishin të pranishëm Ministri i Mjedisit, z. Lefter Koka, Drejtori i Përgjithshëm i ALUIZNI-t, z. Artan Lame, Drejtori i ALUIZNI-t Durrës, z. Flamur Gjuzi, etj. Në fjalën e tij përshëndetëse para banorëve…

Meta pret Laura Boldrinin : Italia, avokate e integrimit të Shqipërisë

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta priti në një takim Presidenten e Dhomës së Deputetëve të Italisë, Laura Boldrini. Pasi i uroi mirëseardhjen në vendin tonë znj. Boldrini në këtë vizitë zyrtare, z. Ilir Meta u vlerësoi stadin e shkëlqyer të marrëdhënieve mes dy vendeve dhe veçanërisht atyre parlamentare.…

Meta: Besoj që me urtësi dhe me vullnet pozitiv do t’i japim një hov të ri marrëdhënieve të gjithanshme shqiptaro-greke

 Në vijim të vizitës së tij zyrtare në Greqi, Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta u prit sot në Athinë në një takim nga Kryeministri i Greqisë, z. Alexis Tsipras. Gjatë takimit, Kryetari i Kuvendit shprehu mirënjohjen për mbështetjen që Greqia i ka dhënë Shqipërisë në anëtarësimin e saj në NATO, në marrjen nga Shqipëria…

Meta pret ambasadorin e ri të Egjiptit

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta priti Ambasadorin e ri të Egjiptit në Shqipëri, Mohamed Khalil, të cilit i uroi mirëseardhjen dhe suksese në detyrën e re. Kryetari i Kuvendit, z. Meta vuri në dukje marrëdhëniet vëllazërore që ekzistojnë mes dy popujve tanë dhe nënvizoi rëndësinë e intensifikimit të bashkëpunimit ekonomik dhe tregtar mes dy vendeve.…

Meta pret ambasadorin e ri të Polonisë, Karol Bachura

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta priti sot Ambasadorin e ri të Polonisë, z. Karol Bachura të cilit i uroi mirëseardhjen dhe suksese në detyrën e re. Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera që ekzistojnë mes dy vendeve tona dhe shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme të Polonisë në procesin e…

Meta: TAP, arritja më e madhe historike pas Pavarësisë

 Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta ishte sot në qytetin e Çorovodës ku inspektoi punimet për rikualifikimin urban të Bashkisë, një investim i Fondit të Zhvillimit të Rajoneve si dhe i “Fondacionit Besa”.  Në këtë vizitë, z. Meta shoqërohej nga Kryetari i Bashkisë së Skraparit, z. Nesim Spahiu, Drejtori i Fondit “Besa” z. Bajram Muça,…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Reforma zgjedhore, Meta: Klasa politike të jetë e angazhuar, ka detyrim të krijojë besueshmëri

“Klasa politike dhe të gjitha strukturat e tjera duhet të angazhohen për miratimin e reformës zgjedhore”. Kështu deklaroi kreu i Kuvendit, Ilir Meta, i cili mori pjesë në Konferencën e 25-të Vjetore të ACEEEO-s, theksoi se klasa politike ka detyrim që të krijojë besueshmëri. Sipas tij, Shqipëria ka bërë hapa para në procesin zgjedhor, zgjedhje…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Lidington- ­Metës: Reforma në drejtësi, rriten investimet e huaja

Gjatë vizitës së tij zyrtare në Londër, Kryetari i Kuvendit,Ilir Meta zhvilloi një takim me Liderin e Dhomës së Deputetëve të Mbretërisë së Bashkuar, Ministër i Kabinetit për Parlamentin, David Lidington. Kryetari i Kuvendit, Meta u shpreh se Britania e Madhe është një partner shumë i rëndësishëm për Shqipërinë, veçanërisht në fushat e sundimit të…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta: Nxitje investimeve saudite në Shqipëri e rajon

Kryetari i Kuvendit,Ilir Meta priti sot Lartësinë e Tij Mbretërore, Princin Sultan bin Salman bin Abdulaziz Al-Saud të Mbretërisë së Arabisë Saudite të cilit i uroi mirëseardhjen në Shqipëri. Kryetari i Kuvendit z. IlirMeta shprehu kënaqësinë e vizitës së Princit Sultan bin Salman bin Abdulaziz Al-Saud dhe vuri në dukje se kjo vizitë dëshmon për…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ilir Meta: Qëndrojmë pranë jush dhe popullit italian në përballimin e dhembjes së përbashkët njerëzore dhe të pasojave katastrofike të këtij tërmeti

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, z. Ilir Meta, u ka nisur sot dy telegrame ngushëllimi Kryetares së Dhomës së Deputetëve Laura Boldrini dhe Kryetarit të Senatit italian Pietro Grasso për tragjedinë e shkaktuar nga tërmeti i rëndë i datës 24 gusht 2016 në Itali. “Në emër të Kuvendit të Shqipërisë dhe në emrin tim personal…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori një mesazh për miratimin e Reformës në Drejtësi nga Kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare në Kongresin Amerikan, Michael McCaul

Në një mesazh drejtuar Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta, Kryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare në Kongresin Amerikan, kongresmeni Michael McCaul shpreh vlerësimin e tij për Kryetarin Meta dhe Kuvendin e Shqipërisë për miratimin e suksesshëm të Reformës në Drejtësi.…

Kryetari i Komisionit të Ligjeve dhe Procedurave në Kongresin Amerikan, Pete Sessions vlerëson Ilir Metën: “Punoi me të gjitha palët për përmbylljen me sukses të Reformës në Drejtësi”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta ka marrë një mesazh nga Kryetari i Komisionit të Ligjeve dhe Procedurave në Kongresin Amerikan, z. Pete Sessions, i cili shpreh vlerësimet e tij për Kuvendin e Shqipërisë dhe popullin shqiptar për miratimin me unanimitet të Reformës në Drejtësi dhe përshëndet përpjekjet e z. Meta për të punuar me…

Ilir Meta: Demir Hyskja përfaqësoi një plejadë artistësh të mëdhenj që bënë art në një kohë të vështirë

Kryetari  i Kuvendit z. Ilir Meta ka marrë pjesë sot në homazhet që janë zhvilluar në ambientet e teatrin “Skampa” në Elbasan, në nder të aktorit të madh shqiptar, z. Demir Hyskja, ku  vendosi  dhe një kurorë me lule. Kryetari i Kuvendit z. Meta u shpreh se, ndarja e tij nga jeta në një moshë të…

Intervista e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta dhënë për televizionin “ABC News” me gazetaren Mirela Milori

Një stinë e nxehtë jo vetëm se është verë, por kam idenë edhe një stinë e ngarkuar për ju… Qëlloi kjo stinë kështu. Ka pasur mjaft ngarkesa. Kishim dhe Kampionatin Europian, ku vendi ynë u paraqit shumë mirë. Patëm edhe sfidën tjetër, atë të reformës kushtetuese për reformën në drejtësi. Mendoj se këtu dolëm edhe…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta takohet me Zv.Kryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm të Sllovakisë, Miroslav Lajcak

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta u takua në Bratislavë me Zv.Kryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm të Sllovakisë, z. Miroslav Lajcak, vendi i të cilit mban dhe presidencën e radhës së BE-së. Meta informoi z. Lajcak mbi miratimin me konsensus të paketës kushtetuese të reformës në drejtësi, si dhe kalendarin e miratimit e ligjeve të tjera…

Ilir Meta: Nuk ka seancë deri me datë 11 gusht. Vettingu do miratohet sipas afatave

Kuvendi i Shqipërisë nuk do të mblidhet para datës 11 gusht për seancën lidhur me 7 ligjet për çështjen e Reformës në Drejtësi. Kështu ka theksuar sot kreu i Kuvendit, Ilir Meta pas një takimi të gjatë me ambasadoren gjermane në vendin tonë Shutz. Kryetari i Kuvendit Ilir Meta është përshirë sot në një seri takimesh…

Meta: Të vazhdojmë në këtë frymë që të ndryshojë rruga e Shqipërisë Evropiane

Kreu i Kuvendit, Ilir Meta, dha një intervistë për Zërin e Amerikës, ku foli kryesisht për Reformën në Drejtësi. Intervista e Kryetarit të Kuvendit, z. Ilir Meta për Zërin e Amerikës Këtu në Filadelfia për të ndjekur Kuvendin Demokrat kanë ardhur edhe udhëheqës nga vende të ndryshme, të ftuar nga Instituti Demokratik Amerikan. Mes tyre…

Meta bisedon me Fleckenstein : Besoj në zgjidhje konsensuale

Kryeparlamentari Ilir Meta zhvilloi sot një bisedë telefonike me eurodeputetin gjerman, Knut Fleckenstein. Ilir Meta informoi eurodeputetin gjerman për ecurinë e negociatave të reformës në drejtësi.Meta besimplotë ka thënë se beson në zgjidhje konsensuale. (Burimi :Integrimi.al/Xh.N)…

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta organizoi një pritje me përfaqësuesit diplomatikë të Shqipërisë nëpër botë

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta organizoi një pritje me përfaqësuesit diplomatikë të Shqipërisë nëpër botë. Të pranishëm në këtë pritje ishin edhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Ditmir Bushati, Kryetarja e Komisionit për Politikën e Jashtme, znj. Arta Dade, N/Kryetarja e Kuvendit, znj. Valentina Leskaj,…

Meta: Do bëjmë çdo gjë që reforma në drejtësi të bëhet me konsensus

Në pritjen e organizuar me ambasadorët e Shqipërisë në botë, kryetari i Kuvendit, Ilir Meta theksoi rëndësinë e miratimit të reformës në drejtësi, për të cilën tha se do të bëhet gjithçka që të arrihet konsensusi, për t’i dhënë vendit imazhin që i takon. Duke shprehur mirënjohje për kontributin e ambasadorëve në botë, Meta tha…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta takon një grup deputetësh shqiptarë në Parlamentin e Malit të Zi

Kryeparlamentari Ilir Meta gjatë vizitës së tij në Mal të Zi, zhvilloi një takim edhe me deputetët shqiptarë të Parlamentit malazez. Gjatë bashkëbisedimit me deputetët Halil Dukovic, Luigj Shkrela,  Nikollë Gegaj, Nik Gjeloshaj dhe Dritan Abazovic,  Meta diskutoi për problematikat që prekin popullsinë e pakicës autoktone shqiptare të Malit të Zi dhe dëgjoi me vëmendje…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta mesazh ngushëllimi homologut turk: Sulmi në Stamboll, goditje ndaj gjithë njerëzimit

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta i dërgoi mesazh ngushëllimi Kryetarit të Parlamentit të Turqisë, z. Ismail Kahraman për sulmet terroriste në Stamboll. “Jam i tronditur nga humbja e jetëve të pafajshme në Aeroportin e Stambollit. Në emër të Kuvendit të Shqipërisë ju përcjell ngushëllimet e sinqerta për familjet e viktimave dhe urojmë shërim të…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Konferenca për shtyp e Kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta pas mbledhjes së Kryesisë së LSI

Deklarata e Kryetarit të LSI-së, z. IlirMeta në mbledhjen e Kryesisë së Lëvizjes Socialiste për Integrim Duke ju përshëndetur të gjithëve, do të doja t’ju informoja lidhur me ecurinë e deritanishme të përpjekjeve për miratimin e Reformës në Drejtësi. Duke qenë se në orën 12:00 mblidhet Komisioni i Posaçëm Parlamentar për…

Lëvizja Rinore për Integrim zhvilloi Konventën Kombëtare. Kryetarja e re e forumit zgjidhet Floida Kërpaçi

Lëvizja Rinore për Integrim zhvilloi Konventën Kombëtare, që zgjodhi edhe kryetaren e re të këtij forumi, ‪#‎Floida_Kërpaçin‬. Në këtë konventë ishin të pranishëm Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, Zv.Kryetari i LSI-së, z. Petrit Vasili, N/Kryetarët e LSI-së, z. Endrit Braimllari e znj. Kejdi…

Meta‬ uroi sot të gjithë fëmijët për Festën e 1 Qershorit

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, ‎Ilir Meta‬ uroi sot të gjithë fëmijët për Festën e 1 Qershorit. Meta u shpreh se kjo është një ditë e mrekullueshme që i kushtohet të gjithë fëmijëve në mbarë botën dhe një ditë kujtese për të drejtën e çdo fëmije të jetë i lumtur e të ketë një të ardhme…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta priti sot në takim lamtumire Ambasadorin e OSBE-së në Tiranë, Florian Raunig

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, priti sot në takim lamtumire Kreun e Prezencës së OSBE në Tiranë, Ambasadorin Florian Raunig. Kryetari i Kuvendit, Meta i shprehu Ambasadorit Raunig mirënjohjen e thellë të Kuvendit për bashkëpunimin dhe kontributin e shkëlqyer të OSBE-së si dhe për rolin e veçantë drejtues të Ambasadorit Raunig gjatë të gjithë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Mblidhet Asambleja e 25-të e Agjencive të Lajmeve të Vendeve të Detit Mesdhe

Kryetari i Kuvendit, z.‎Ilir Meta‬ mori pjesë në hapjen e punimeve të Asamblesë së 25-të të Agjencive të Lajmeve të Vendeve të Detit Mesdhe (AMAN).Në fjalën përshëndetëse, Kryetari i Kuvendit deklaroi se vendet e rajonit të Mesdheut kanë një potencial të jashtëzakonshëm për zhvillimin ekonomik dhe në mënyrë të veçantë për zhvillimin e turizmit.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta në Konferencën e Kryeparlamentarëve në BE: “Kriza e refugjatëve ka nevojë për një strategji të mirëkoordinuar evropiane”

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta‬ mori pjesë në Konferencën e Kryeparlamentarëve të Bashkimit Europian që po mbahet në Luksemburg. Në konferencë ishte i pranishëm edhe Presidenti i Komisionit Evropian, z. Jean Claude Juncker, ndërkohë që Shqipëria ftohet për herë të dytë të marrë pjesë në këtë aktivitet të rëndësishëm si vend kandidat për në…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta: Të hapur për një institucion gjithëpërfshirës dhe transparent

Nën kujdesin e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta është zhvilluar sot tryeza konsultative me temë “Pjesëmarrja e publikut në vendimmarrjen e Kuvendit, një fokus në transparencën parlamentare”. Që në nisje të aktivitetit, kreu i Kuvendit vlerësoi rolin e publikut në vendimmarrjen e këtij institucioni duke theksuar se pjesëmarrja e publikut ndikon në mënyrë direkte në…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Meta në SHBA, takime në disa institute politike

Gjatë vizitës së tij në Washington, Kryetari i Kuvendit ,Ilir Meta zhvilloi disa aktivitete me disa institute ‘think-tank’ prestigjioze si Qendra Woodrow Wilson, Qendra Truman për Çështjet e Sigurisë dhe me Fondacionin Heritage. Gjatë këtyre aktiviteteve, Kryetari i Kuvendit Meta e njohu auditorin me zhvillimet e fundit në rajonin e Ballkanit, me efektet rajonale të krizës…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ilir Meta: Përshëndes miratimin në parim të Reformës në Drejtësi, përkushtim për miratimin përfundimtar të Reformës

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta ka përshëndetur miratimin e Reformës në Drejtësi nga Komisioni i posaçëm Parlamentar.Në një deklaratë për mediat, z. Meta kërkoi të vazhdohet me këtë përkushtim miratimi përfundimtar i reformës dhe se ky është mesazhi më i mirë që mund të jepet në Ditën e Europës.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Mesazhi i Ilir Metës për Kongresin Amerikan

  Është nder për mua të vizitoj kryeqytetin e kombit tuaj dhe të përgatitem për t’u takuar me shumë prej jush në të dy krahët e spektrit politik, si dhe me anëtarë të kësaj administrate dhe miq të Shqipërisë brenda dhe jashtë qeverisë tuaj. Unë vij si kryetari i një trupe parlamentare të një demokracie…

 • Publikuar tek kategoria Opinion

Ilir Meta: 5 Maji është dita e mirënjohjes së përjetshme ndaj dëshmorëve dhe heronjve të luftës

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori pjesë në homazhet e zhvilluara në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit me rastin e 5 Majit, Ditës së Dëshmorëve. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin Zv.Kryeministri, z. Niko Peleshi, Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, deputetë, përfaqësues të pushtetit vendor, veteranë dhe të afërm të dëshmorëve. Në fillim, z.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ilir Meta: Duhet garantuar pavarësia e sistemit, por duhet garantuar edhe llogaridhënia e tij

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta‬ mori pjesë në Konferencën Shkencore Ndërkombëtare “Sistemi i Drejtësisë në Udhëkryqet e Transformimit” të organizuar nga Shkolla e Lartë Universitare Jopublike “Luarasi”. Të pranishëm në këtë konferencë ishin Ministri i Drejtësisë ‎Ylli_Manjani‬, deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, pedagogë dhe studentë. Në fjalën e tij, Ilir Meta e vuri theksin te…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Prezantohet projekti për rrugën Çorovodë-­Përmet, Meta: Kostoja të jetë e ulët, por jo në dëm të cilësisë

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori pjesë në prezantimin e projektit rrugor që do të lidhë Skraparin me Përmetin. Në aktivitetin e zhvilluar në Çorovodë morën pjesë Kryetari i Bashkisë së Skraparit, z. Nesim Spahiu, Kryetari i Bashkisë së Kuçovës, z. Selfo Kapllani, Kryetari i Bashkisë së Përmetit, z. Niko Shupuli, deputetët, z. Gledion Rehovica dhe…

 • Publikuar tek kategoria Politike
al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al