Lefter Koka: Ju ftoj të gjithëve të drejtoheni drejt kutive të votimit. Asnjë arsye për tu trembur apo pasur frikë!

Kandidati për deputet për qarkun e Durrësit, Lefter Koka u ka bërë thirrje shqiptarëve për të votuar nëpërmjet një statusi në faqen e tij zyrtare në Facebook.Gjithashtu ka uruar besimtarët muslimanë gëzuar Fiter Bajramin Statusi i plotë Të nderuar Durrsakë, Shijaks dhe Krutanë Janë minutat e fundit për të ushtruar votën tuaj dhe vullnetin tuaj…

Lefter Koka: Pavarësisht presioneve të Rilindjes së Krimit është koha që shqiptarët t’i tregojnë kësaj bande në 25 Qershor FUNDIN!

Reagimi i kandidatit të LSI për qarkun e Durrësit, Lefter Koka për ngjarjen e ndodhur në zonën e Fushë Krujës ku  u dhunua koordinatori i LSI-së në Fushë Krujë, Blerim Çela. E pabesueshme c’ka po ndodh! Policia e Shtetit ka ikur ne drejtim te paditur dhe Policia e KRIMIT dhe DROGES po sulmon qytetaret anembane…

Lefter Koka: Liderat e PD-PS sot nuk flasin për programe, por një Komedi që flitet vetëm për ndarje pushtetesh

Kandidati kryesues i LSI Qarku Durrës, Lefter Koka, ka zhvilluar një takim entuziast me banorë të lagjes 18. Koka ka sqaruar para banorëve pozicionin e LSI në 4 vite qeverisje me socialistët, duke u shprehur se: – “Ajo çka është kthyer sot në një komedi,  është pikërisht  qasja e Kryeministrit për ta quajtur këtë punë…

Reagon ministri Koka ndaj Ramës: Dua të të rikujtoj sërish vitin 2009, pasi këtë herë nuk do ta bëj favorin të ta them ç’të pret. 

Ditën e djeshme banorët e Borshit kanë protestuar në në hyrje të fshatit në rrugën nacionale Vlorë-Sarandë. Sipas banorëve, kullotat kanë qenë në pronësi të banorëve prej brezash, por së fundmi, me ndërhyrjen e Ministrisë së Mjedisit, i kanë kaluar Bashkisë Delvinë. Pas qarkullimit nëpër portale të kësaj proteste ka ardhur dhe reagimi i ministrit…

Lefter Koka: “Besojini me votë forcës politike që nuk bën vetëm premtime, por punon dhe kontribuon për qytetarët”

Ministri i Mjedist Lefter Koka, është ndalur në një takim me banorë në Fermë Pjeshkë në  Durrës. Koka ka thënë para banorëve se qëllimi i LSI është që të dali forcë e parë në çdo zonë të vendit, pasi ajo që I bashkon të gjithë anëtarët e kësaj partie është I njëjti qëllim. “Besojini forcës…

Ministri Koka: Parqet dhe zonat e mbrojtura, burime të rëndësishme ekonomike për vendin.

Në Ditën Europiane të Parqeve, Ministri i Mjedisit z.Lefter Koka ishte në Parkun Kombëtar “Mali i Dajtit”.ku  inauguroi disa investime të rëndësishme në zhvillimin e zonave të mbrojtura. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast ku ishin të pranishëm edhe  përfaqësues të Delegacionit Europian,  Ministri Koka theksoi rëndësinë e parqeve në jetën e qytetarëve. “Në…

Lefter Koka: Vendi ynë i ka të gjitha shanset për të zhvilluar një ekoturizëm model në rajon

Sot, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Biodiversitetit, ministri i mjedisit, Lefter Koka ka dhënë një mesazh shumë të rëndësishëm për të gjithë qytetarët. Kjo ditë, nga më të rëndësishmet në kalendarin mjedisor botëror, festohet këtë vit me moton “Biodiversiteti dhe Turizmi i Qëndrueshëm” duke sjellë në vëmendje raportin e drejtë që duhet të ekzistojë…

Lefter Koka : Në ujësjellësin e Durrësit janë investuar më shumë se 90 mln euro. Sikur tubat të kishin qenë prej argjendi duhet të kishte mbërritur uji te çdo shtëpi

Ministri I Mjedisit, Lefter Koka, u ndal në një bashkëbisedim me banorët e Rajonit të ish-Kënetës apo e njohur tashmë si Durrësi I Ri. Koka tha se:- “Kjo tashmë është lagje dhe nuk është më ish-Këneta dhe nuk ndihem mirë kur vazhdojnë dhe e konsiderojnë të atillë. Së bashku me tregun I dhamë një zhvillim…

Lefter Koka: Sot rruga po gërryhet sërish , në këto 10 vite janë hedhur mbi 15 milionë euro, por pallatet vazhdojnë përmbyten.

Lefter Koka në takimin me banorët e Plazhit, Lagja 13, Durrës u ndal në  në një tjetër problematikë madhore të kësaj zone, atë të rrugës së  plazhit , që po rikonstruktohet nga Bashkia pa asnjë kriter. Sa I përket rrugës së Plazhit, ai ju rikthye këtij projekti të hershëm, për të cilin Lefter Koka, është…

Lefter Koka: Politika ka arritur në një moment që duhet të jetë më e vërtetë me qytetarët e saj

Në vijim të bashkëbisedimeve me banorë të Durrësit, Kreu I Lsi Durrës, Lefter Koka, është ndalur në lagjen 17 të qytetit. I shoqëruar dhe nga disa prej kandidatëve të LSI në qarkun Durrës, ku është bërë dhe prezantimi I I disa prej tyre, Flamur Gjuzi, Nora Malaj, Skerdi Bello, Arbi Shtylla, Xhojana Gjineci dhe Ferdoza…

Lefter Koka: Sistemi proporcional ka bërë që liderat politikë të emërojnë njerëz në politikë dhe jo të keni mundësi të zgjidhni .

Në vijim të takimeve me banorë të Durrësit, Ministri I Mjedisit, Lefter Koka është ndalur në lagjen 6 të qytetit. I shoqëruar nga një pjesë e kandidatëve të LSI në Durrës. Koka tha para banorëve se, ka ikur koha e emërimeve të kandidatëve nga qyteteve të ndryshme për tu bërë deputetë në Durrës, por ata…

Lefter Koka: “Impianti, një kryevepër e teknologjisë, tejkalon çdo standard mjedisor kombëtar e ndërkombëtar”.

Ministri i Mjedisit, Lefter koka inaguroi sot projektin më të madh të ndërmarrë nga Ministria e Mjedisit në këto 25 vite, ‘Impiantin e Përpunimit të Mbetjeve dhe Prodhimit të Energjisë’, Qarku Elbasan. Koka e ka konsideruar këtë një kryevepër të teknologjisë që tejkalon çdo standard mjedisor kombëtar e ndërkombëtar. Falë bashkëpunimit me Gjigandët Botërorë të…

Lefter Koka: “Është detyra jonë të krijojmë shanse për qytetarët durrsakë për një të ardhme të sigurt për ta dhe fëmijët e tyre!”

Kryetari i LSI Durrës, Lefter Koka zhvilloi ditën e sotme një takim me strukturat drejtuese dhe kordinatorët e qytetit të Durrësit. Gjatë fjalës së mbajtur në takim Koka tha se duhet të krijohen shanse për qytetarët durrsakë . “Është detyra jonë të krijojmë shanse për qytetarët durrsakë për një të ardhme të sigurt për ta…

Ministri Koka: Blegtoria dhe Bujqësia duhet të hyjnë një fazë të re mentaliteti për t’u konsideruar si aktivitete fitimprurëse.

Përfundoi sot kompensimi i blegtorëve të Qarkut Durrës, për kafshët e dëmtuara nga Dermatoza Nodulare. Ministri i Mjedisit z. Lefter Koka me përfaqësues të Drejtorisë Bujqësore Durrës dhe të Ministrisë së Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave shpërndanë sot pjesën e dytë dhe të fundit të lopëve duke kompensuar plotësisht 75 blegtorët e Qarkut…

Koka: Sfida kryesore për qeverinë shqiptare për 2017 është menaxhimi i mbetjeve

Ministri i Mjedisit, Lefter Koka priti sot në një takim Ambasadorin e Mbretërisë së Norvegjisë për Shqipërinë, Per Strand Sjaastad. Ministri Koka e njohu Ambasadorin Sjaastad  me reformat, nismat , dhe arritjet në fushën e Mjedisit duke vënë theksin në prioritetet, objektivat dhe projektet konkrete  të qeverisë shqiptare dhe Ministrisë e Mjedisit, duke u ndalur në…

Koka: Të zgjedhurit vendorë të bëhen pjesë e aksionit të madh qytetar për kthimin e pyjeve vendit tonë

Në 94 -vjetorin e Ditës së Shërbimit Pyjor Shqiptar, Ministri i Mjedisit Z. Lefer Koka inspektoi pyllëzimin dhe rehabilitimin e një prej zonave të degraduara në Parkun Kombëtar “Mali i Dajtit”, investim i realizuar nga Ministria e Mjedisit. Ministri Koka kujtoi veçanërisht pionerët e parë të këtij Shërbimi për kontributin e tyre. “Respekt dhe mirënjohje…

Ministri Koka: Hungaria garanton mbështetjen e saj ndaj Shqipërisë , në proçesin e çeljes së negociatave të Shqipërisë me Komisionin Evropian

Ministri i Mjedisit, Z. Lefter Koka priti sot një takim bilateral Ministrin e Shtetit dhe të  Bujqësisë, Republika Hungareze. Z. Zsolt V. Németh, në kuadër të partneritetit dhe intensifikimit të mardhënieve mes 2 vendeve. Të dy Ministrat pas këtij takimi patën një konferencë të përbashkët për shtyp. Gjatë takimit Ministri Koka e njohu homologun e…

Koka: Varfëria është armiku më i madh i mjedisit, zhvillimi i qëndrueshëm në Shqipëri domosdoshmëri

Ministri i Mjedisit Z. Lefter Koka priti në takim Zj. Limya Eltayeb Drejtoreshën e Përgjithshme të UNDP Shqipëri Ministri Koka e njohu nga afër Zj. Eltayeb me zhvillimet më të fundit në fushën e Mjedisit në vendin tonë, si dhe prioritetet dhe objektivat kryesore të Ministrisë, ku veçoi reformat e thella administrative të ndërrmarra, që…

Ministri Koka: Sot në këto 3 vite ne jemi bërë bashkë me shoqërinë civile e qytetarët shqiptarë për të përmbushur qëllimin e misionin tonë Mbrojtjen e Mjedisit

Ministri I Mjedisit z. Lefter Koka ishte sot në Parkun Kombëtar Shebenik-Jabllanicë për të inaguruar “Qendrën e Vizitorëve në Steblevë”. Fondi për ngritjen e kësaj qendre rreth 130.000 euro financuar nga qeveria italiane përmes Cooperazione Italiana. Ky projekt u realizua nga Ministria e Mjedisit, AKZM dhe IUCN. Të pranishëm ishin edhe z. Andrea Senatori, Drejtori…

Koka: Mirënjohje shoqërisë civile për nismat e marra së bashku

Ministri i Mjedisit, Lefter Koka ishte i pranishëm në kompaninë e riciklimit të kartonit dhe letrës “EdiPack” që ndodhet në Durrës, për të parë nga afër investimet e industrisë ricikluese nga biznesi vendas. Ministri KOKA: – “Vazhdoj të kërkoj me përulësi mirëkuptimin e shoqatave, ambientalistëve, të çdo qytetari shqiptar. Të jenë të bindur që nuk…

Koka: Së shpejti, impianti i parë termik i trajtimit te mbetjeve urbane dhe industriale

Ministri i Mjedisit, Lefter Koka, ka vlerësuar punën e dikasterit në një projekt madhor me standarde europiane në qytetin e Elbasanit dhe deklaron se në nëntor do të nisë impianti i parë termik i trajtimit te mbetjeve urbane dhe industriale. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, ministri Koka shkruan: “Krenar për punën dhe angazhimin…

Ministri Koka lançon “Java Evropiane e Lëvizshmërisë”

Ministri i Mjedisit, Lefter Koka lançoi sot Java Evropiane e Lëvizshmërisë që mbahet çdo vit në të gjithë Evropën në datat 16-22 shtator. I pranishëm në këtë në këtë lançim ishte edhe drejtues i projektit IBECA i financuar nga BE z. Paolo Bacca, që mbështet këtë vit fushatën kombëtare ndërgjegjësuese.…

Lezhë, 2 milionë dollarë për Kune-Vain

Ministri i Mjedisit,Lefter Koka lançoi një nga projektet më të rëndësishme të Ministrisë së Mjedisit i adresuar ndryshimeve klimatike “Ndërtimi për Rikuperimin e Lagunës Kune-Vain nëpërmjet Përshtatjes të Bazuar në Ekosistem” Të pranishëm në prezantimin e këtij projekti ishin edhe përfaqësues te lartë të pushtetit vendor, përfaqësues të UNEP si dhe deputeti i Qarkut për…

Shqipëria ratifikon Marrëveshjen e Parisit në kuadër të Konventës Kuadër të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike

Në seancën e fundit plenare  u miratua projektligji “Për ratifikimin e Marrëveshjes së Parisit në kuadër të Konventës Kuadër të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike” Ratifikimi i Marrëveshjes së Parisit nga ana e vendit tonë është hapi kryesor drejt zbatimit të saj, për të luftuar ndryshimet klimatike si edhe për rakordimin e veprimeve dhe…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Koka: Fal bashkëpunimit me qytetarët higjena në plazhet shqiptare është përmirësuar ndjeshëm

Nëse po bëheni gati të shkoni në plazh këtë vit, kujdesuni të merrni me vete vetëm bagazhet e detit, sepse shqetësimet për pastërtinë do të jenë më minimale për këtë vit. Garancinë për më pak shqetësim e japin institucionet shqiptare, e për më tepër, edhe Ministri i Mjedisit, z. Lefter Koka. Në një intervistë dhënë…

Koka-Sattler: Bashkëpunim dhe asistencë teknike në fushën e mjedisit

Ministri i Mjedisit Z. Lefter Koka priti sot në një takim Ambasadorin e Republikës së Austrisë në Shqipëri. Dr. Johann Sattler. Ministri Koka e njohu Ambasadorin Sattler me nismat , politikat e reja dhe arritjet e deritanishme në fushën e Mjedisit duke vënë theksin në prioritetet, objektivat dhe projektet konkrete në këtë sektor të qeverisë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ministri Koka promovon zonat e mbrojtura dhe monumentet e natyrës

Ndërkohë që shumë prej jush kanë zgjedhur detin për të kaluar këtë fundjavë të nxehtë, ministri i Mjedisit, Lefter Koka, i është drejtuar lumit. Së bashku me familjen e tij  ai ka kaluar një super të diel në kanionet e Osumit në Skrapar. Nën shoqërine e guidave profesionale të Albania Rafting Group, Koka ka përshkruar…

 • Publikuar tek kategoria Sociale

Shqipëria gati Dokumentin Strategjik për Përshtatjen ndaj Ndryshimeve Klimatike

Shqipëria ka gati planin kombëtar për përshtatje ndaj ndryshimeve klimatike (NAP), duke përmbushur kështu një prej angazhimeve të saj ndaj Bashkimit Europian dhe Konventës Kuadër të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike. Prezantimi i dokumentit strategjik “Plani Kombëtar i Përshtatjes ndaj ndryshimeve klimatike (NAP)” u prezantua gjatë Asamblesë së NAP-it, shënon edhe fundin e proçesit…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Rruga e re që ka hapur rinia në politikën shqiptare

Opinion nga Lefter Koka Politika shqiptare tashmë ka hyrë në një rrugëtim të saj të ri. Kjo etapë e re ka një autor: rininë. Me forcën inovative të mendimit, me mentalitetin e saj evropian e perëndimor, impakti i rinisë në shoqërinë dhe sidomos në politikën e vendit është tejet i madh. LRI e Durrësit zhvilloi…

 • Publikuar tek kategoria Opinion

Monitorimi i cilësisë së ajrit, nga 1 korriku në fuqi normat e reja të ndotjes nga mjetet

Në një interviste ekskluzive për Report TV, Ministri i Mjedisit Lefter Koka shpjegon cilësinë e ajrit, ujërave, plazheve e pyjeve. Sipas tij, në tre vite është përmirësuar dukshëm cilësia e plazheve, por mbetet problem ndotja e ajrit prej makinave me moshë të madhe Ndërsa është përmirësuar ndjeshëm cilësia e ujërave, problem mbetet ndotja e mjedisit nga…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ministri Koka apel studentëve dhe qytetarëve në Ditën Botërore të Mjedisit

Në kuadër të Ditës Botërore të Mjedisit, Ministri i Mjedisit, Lefter Koka zhvilloi një takim me studentë që do të përfshihen vullnetarisht në monitorimin e florës dhe faunës së egër në vendin tonë. Takimi u zhvillua në tendën e Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura të vendosur në sheshin Nënë Tereza në kuadër të aktivitetit…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Lefter Koka: Edukimi mjedisor, një sfidë e përbashkët për gjithë shoqërinë

Në kuadër të aktiviteve që po zhvillohen për Ditën Botërore të Mjedisit 2016 me temë “Mbroni florën dhe faunën e rrallë të vendit”, nxënës të shkollës “Sami Frashëri” u mblodhën së bashku për të identifikuar specie të florës dhe faunës në parqet e Tiranës duke iu bashkuar kështu portalit “Naturalist” dhe iniciativës globale “BIOBLITZ”.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Moratoriumi i gjuetisë, Koka: I shërben të ardhmes së vendi

Ministri i Mjedisit, Lefter Koka vlerësoi sot në Kuvend shpalljen e moratoriumit të gjuetisë,“Moratoriumi i gjuetisë nëse miratohet  sot dhe ai i pyjeve i miratuar më parë janë masa ekstreme që do i shërbejnë të ardhmes dhe për të cilat ka nevojë Shqipëria. Nëse ka një gjë për të cilën do te mbahet mend ky parlamen vite më pas,…

Sot është Dita Ndërkombëtare e Biodiversitetit

22 Maji është shpallur nga Kombet e Bashkuara si Dita Ndërkombëtare e Diversitetit Biologjik, ose ndryshe e quajtur Dita Botërore e Biodiversitetit, me qëllim rritjen e ndërgjegjes dhe të kuptimit më të thellë të cështjeve lidhur me biodiversitetin. Për herë të parë kjo ditë është përkujtuar nga Komiteti i dytë i Ansamblesë së Përgjithshme të…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Koka: Urdhër të veçantë për mbrojtjen e shpendëve të egra

Paralelisht mbrojtjes nga moratoriumi 5-vjeçar i gjuetisë, shpendët e egra do mbrohet edhe me një urdhër të ri të Ministrit të Mjedisit, Lefter Koka. Ky urdhër parashikon mbrojtjen e përhershme të 193 shpendëve specifik ujorë dhe tokësorë në mënyrë për të rritur dhe direktivat e shpendëve vendas në masën e 95 % që kërkohet nga…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Lefter Koka: “Nuk është qëllimi ynë ndëshikimi i qytetarëve, por ndërgjegjësimi i tyre për të mos prekur asnjë pemë”

Ministria e Mjedisit prezantoi projektin “Komponentit të Granteve Konkuruese” në kuadër të projektit të shërbimeve mjedisore. Të pranishëm në këtë takim ishin ministri i Mjedisit, Lefter Koka, ai i Bujqësisë, Edmond Panariti dhe menaxherja e Bankës Botërore për Shqipërinë, Tahseen Sayed.…

Ministria e Mjedisit shtyn me 5 vite Moratoriumin e Gjuetisë

Pavarësisht protestave të Federatës së Gjuetarëve, Ministria e Mjedisit deklaron se shtyrja me pesë vite për moratoriumin e gjuetisë është mjaft pozitive, nisur nga të dhënat e funksionit të moratoriumit gjatë dy viteve të tij. Në një intervistë për Ora News, Ministri Lefter Koka foli edhe për moratoriumin e pyjeve, duke theksuar se që nga…

 • Publikuar tek kategoria Politike
al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al