Ministri Vasili: “Përmirësimi i kulturës së komunikimit politik, do të kishte impakt pozitiv në ecurinë e reformës”

Ministri i Drejtësisë, z. Petrit Vasili ka pritur sot në një takim Ministrin e Shtetit për Drejtësinë të Landit të Bavarisë, Prof. Dr. Winfried Bausback, i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në vendin tonë. “Reforma në drejtësi mbetet një proces në vazhdimësi dhe padyshim që përmirësimi i kulturës së komunikimit politik do të kishte…

Vasili: EURALIUS, rol kyç në procesin e reformës për drejtësi

Ministri i Drejtësisë, z. Petrit Vasili, mori pjesë sot në takimin e 5-të të Komitetit Drejtues të EURALIUS IV, “Konsolidimi i Sistemit të Drejtësisë në Shqipëri”. Projekti, që financohet nga Bashkimi Evropian, filloi në shtator të vitit 2014 dhe do të vazhdojë deri në dhjetor të vitit 2017 me fondet IPA 2013 për Shqipërinë. Në…

Ministri Manjani merr pjesë në tryezën e diskutimit të OSBE-së mbi dënimet alternative

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani ishte sot i pranishëm në tryezën e diskutimit të organizuar nga Prezenca e OSBE në vendin tonë, e fokusuar në aplikimin e dënimeve alternative. Pjesë e kësaj tryeze diskutimi të drejtuar nga Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, z. Bernd Borchardt, ishin edhe Prokurori i Përgjithshëm, z. Adriatik…

Hapja e vitit të ri ligjor në Angli dhe Wells

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani me ftesë të homologes Britanike, znj. Elizabeth Truss mori pjesë në ceremoninë e përvitshme tradicionale të hapjes së vitit ligjor në Angli dhe Wells, e cila u zhvillua në Katedralen Westminter Abbey. Në përfundim të kësaj ceremonie, Ministri Manjani i shoqëruar nga delegacioni shqiptar dhe Ambasadori ynë në Britaninë…

Manjani dhe Gjosha në Bruksel, vlerësohet miratimi i reformës

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani dhe ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha zhvilluan një takim në Bruksel me Grupin e Punës për Ballkanin Perëndimor pranë Komisionit Europian, ku u vlerësua miratimi konsensual i reformës në drejtësi. Në fokus të këtij takimi ishin reforma në drejtësi, arritjet që Shqipëria ka bërë me 5 prioritetet si dhe…

“Largimi i OMNIX”, Manjani pushon live dy punonjës: Do kërkoj edhe shkarkimin e gjyqtares së Durrësit

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani, ditën e sotme gjatë një dalje për media, ka bërë publike një përmbledhje të rezultateve të arritura pas përfundimit të hetimit administrativ, i cili nisi pak ditë më parë, në bazë të urdhërit të tij, me qëllim sqarimin e dinamikës së situatës që lidhej me pronësinë e truallit ku…

Manjani-Paraskevopoulos: Do mundësojmë vendosjen e urave të komunikimit për unionet e gjyqtarëve dhe prokurorëve mes dy vendeve tona

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani është takuar ditën e sotme me homologun e tij grek, z. Nikolaos Paraskevopoulos, në kuadër të një vizite zyrtare në Athinë, gjatë së cilës do të marri pjesë edhe në punimet e mbledhjes se përvitshme të Organizatës Europiane të Legjislacionit Publik (EPLO). Gjatë takimit me Ministrin Paraskevopoulos, z. Manjani…

Zjarr në burgun e Shën Kollit: Gjendja po shkon drejt normalitetit, janë marrë të gjitha masat për mbajtjen nën kontroll të situatës

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve njofton se pasditen e së shtunës në IEVP Lezhë rreth orës 15.33 ka shpërthyer një bombul gazi gjatë gatimit në ambjentet e paraburgimit. Në moment kanë ndërhyrë forcat e policisë për nxjerjen e të paraburgosurve. Nga zjarri i ndodhur ka humbur jetën një i paraburgosur, Flamur Sula i cili është…

Ministri Manjani takon Ambasadorin e Finlandës, z. Makela, vlerësohet konsensusi për reformën

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka pritur në një takim Ambasadorin e Finlandës, z. Pauli Makela. Gjatë takimit Makela ka përshëndetur dhe vlerësuar finalizimin e një procesi me rëndësi, sikurse ishte miratimi i ndryshimeve Kushtetuese, ndërsa informoi se e ka ndjekur me vëmendje të gjithë ecurinë e këtij procesi reformues.…

Ministri Manjani në Komisionin e Ligjeve, shqyrtohen ndryshimet mbi ligjin për përmbarimin

Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut ka shqyrtuar në seancën e tij të sotme disa nisma ligjore të iniciuara nga Ministria e Drejtësisë, konkretisht Projektligjin për disa shtesa në ligjin “Për Organizimin dhe Funksionimin e Shërbimit Përmbarimor Shtetëror dhe Privat në Republikën e Shqipërisë”, Kodin Civil…

Manjani-Kesіmoglu: Po tregojmë vullnetin e duhur, po impenjohemi për të gjitha nismat drejt zhvillimit të tregut imobiliar

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani ka pritur sot në takim një delegacion të kryesuar nga z. Huseyin Kesіmoglu, Zv/Drejtor i Përgjithshëm i Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme të Turqisë, në kuadër të një vizite zyrtare që ky delegacion po zhvillon në vendin tonë. Gjatë takimit u vlerësua ecuria e deritanishme…

  • Publikuar tek kategoria Politike

Ministri Manjani ne Komisionin për Sigurinë Kombëtare, shqyrtohet dispozita per Armëmbajtjen pa Leje

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani ishte sot i pranishëm në mbledhjen e Komisionit për Sigurinë Kombëtare, gjatë të cilës u shqyrtuan ndryshimet e propozuara në Kodit Penal për dispozitën e  Armëmbajtjes pa Leje. Gjatë fjalës së tij, z. Manjani bëri prezent shqetësimin lidhur me problematikën e krijuar si pasojë e ndryshimeve të shumta në këtë…

Ylli Manjani: Arrogancën, zvarritjen e afateve dhe mungesën e komunikimit nuk e pranoj

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani ishte sot i pranishëm gjatë një tryeze pune ku është diskutuar mbi bashkëpunimin dhe ndërveprimin institucional në procesin e krijimit, dhënies dhe regjistrimit të titujve të pronësisë. Gjatë takimit morën pjesë drejtues të institucioneve që kanë lidhje të drejtpërdrejtë me këtë proces,…

Manjani: Jemi gati të çelim çdo lloj lehtësie për ata që dëshirojnë të punojnë

Në vijim të fushatës sensiblizuese “Djemtë dhe burrat pjesë e zgjidhjes, tregoni se jeni kundër dhunës”, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve, në bashkëpunim me shoqatën Meridia – Albania, organizuan ditën e sotme një aktivitet me fokus punësimin e grave dhe vajzave në konflikt me ligjin. Gjatë këtij aktiviteti morën pjesë Ministri i Drejtësisë,…

Ministri Manjani takim kortezie me ambasadorin Cannon

Në përfundimin e mandatit të tij si Ambasadori i Britanisë së Madhe në vendin tonë, Nicholas Cannon është pritur në një takim kortezie nga Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani. Ministri Manjani shprehu mirënjohjen për të gjithë ndihmën dhe asistencën e Qeverisë Britanike, ndërsa vlerësoi edhe rolin mjaft aktiv të Cannon në procese me mjaft interes…

  • Publikuar tek kategoria Politike

Nënshkruhet memorandumi për statistikat e veprave penale dhe korrupsionin

Nënshkruhet Memorandumi i Bashkëpunimit mes Ministrisë së Integrimit, Gjykatës së Lartë, dhe Ministrisë së Drejtësisë. Ky memorandum do të mundësojë statistika të konsoliduara dhe historik (track record) të çështjeve penale të korrupsionit dhe krimit të organizuar, nga fillimi i çështjes penale e deri në momentin kur vendimi merr formë të prerë. Këto të dhëna do…

Intervista e Ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani për gazetën Austriake “Wiener Zeitung”

Ministri shqiptar i Drejtësisë Manjani shpreson për një fillim të shpejtë të bisedimeve të aderimit në BE. Shqipëria është tashmë anëtare e NATO-s, por pranimi në Bashkimin Europian nuk është akoma konkret. Qysh nga viti 2014, vendi ka marrë statusin e kandidatit për aderim. Shteti i izoluar për dekada nga pjesa tjetër e botës, në…

  • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Reforma e drejtësisë duhet të bëjë dallimin mes dy shekujve

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani deklaroi sot në aktivitetin “Drejtësia në këndvështrimin kushtetues”, se, “Reforma e drejtësisë duhet të bëjë dallimin mes dy shekujve”. “Pas 103 viteve, drejtësia është e pabesueshme, joefiçente dhe jo e drejtë. Ekspertë gjermanë dhe amerikanë po na asistojnë për reformën në drejtësi”, tha Manjani.…

Ministri Manjani në Konferencën Shkencore: “Sistemi i Drejtësisë në Udhëkryqin e Transformimit‏”

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani ishte sot i pranishëm në Konferencën Shkencore Ndërkombëtare “Sistemi i Drejtësisë në Udhëkryqin e Transformimit”, gjatë së cilës janë trajtuar një sërë temash me rëndësi mbi organizimin dhe funksionimin e institucioneve të sistemit gjyqësor, edukimin dhe kualifikimin juridik, shërbimet ligjore të avokatisë, noterisë, përmbarimit etj.…

Ministri Manjani takon Prokurorin e Përgjithshëm të Suedisë: “Në fokus drejtësia për të miturit‏”

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka zhvilluar një takim me Prokurorin e Përgjithshëm të Suedisë, Anders Perklev. Temë qendrore e diskutimit ishte projekti për drejtësinë për të miturit si dhe rëndësia që paraqet riintegrimi i tyre në jetën sociale, për t’i shkëputur nga sjelljet devijante. Bashkëbiseduesit ndanë mendimin se tashmë krimi është një…

  • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Prokuroria është dembele për shkak të sistemit

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani tha se Prokuroria është bërë pre e një sistemi dembel. Deklarata e tij bë në Komisionin e Ligjeve, ku Manjani raportoi raportin vjetor të vitit 2015 të Ministrisë së Drejtësisë mbi inspektimet e kryera nga organi akuzës. Ministri tha se janë regjistruar rreth 2 mijë procedime penale dhe janë kërkuar…

  • Publikuar tek kategoria Politike

Ylli Manjani: Koha për të përmbyllur reformën në drejtësi

“Qytetarët kërkojnë të drejtat e tyre dhe pavarësi të sistemit gjyqësor” Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, thekson se tashmë ka ardhur koha për të realizuar reformën në drejtësi. Sipas tij, qytetarët kërkojnë të drejtat e tyre dhe një sistem të pavarur gjyqësor. Në një intervistë për “News 24”, Manjani vë në dukje se mekanizmat dhe…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al