Ylli Manjani: “Bashkëpunimi me Bavarinë do ta ndihmonte Shqipërinë veçanërisht në qasjen e saj drejt Bashkimit Evropian në fushën e drejtësisë”

Ministri i Drejtësisë z. Ylli Manjani takohet me Ministrin e Drejtësisë së Bavarisë, Prof. Dr. Winfried Bausback. Dy homologët shkëmbyen pikëpamjet e tyre mbi zhvillimet në sistemin e drejtësisë në Shqipëri, zbatimin e saj, si dhe mbi çështje të tjera të aktualitetit. Në fokus të diskutimit ishte zgjerimi i bashkëpunimit mes vendit tonë dhe Bavarisë,…

Manjani: “Çdo qytetar që blen pasuri të paluajtshme, duhet ta bëjë vetem në zyrën e noterit”.

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani, bëri sot publik daljen e një udhëzimi, që i referohet shqetësimit të përcjellë nga ana e mjaft qytetarëve të cilët ndonëse kanë porositur banesa, pra de facto i kanë blerë ato, por ende nuk i kanë regjistruar në ZRPP, ndihen “të kërcënuar” nga shërbimi përmbarimor për shkak se ndërtuesit…

Manjani: Vendimet e gjykatës do zbatohen

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani mori pjesë ditën e sotme në ceremoninë e përmbylljes së projektit të binjakëzimit të BE-së “Përmirësimi i shërbimit përmbarimor në Shqipëri”. Ky projekt solli ekspertizën e dy prej shteteve anëtare themeluese të BE-së, Francës dhe Hollandës, në dobi të sistemit përmbarimor shqiptar, duke siguruar asistencë teknike dhe trajnim për përmbaruesit…

Hapja e vitit të ri ligjor në Angli dhe Wells

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani me ftesë të homologes Britanike, znj. Elizabeth Truss mori pjesë në ceremoninë e përvitshme tradicionale të hapjes së vitit ligjor në Angli dhe Wells, e cila u zhvillua në Katedralen Westminter Abbey. Në përfundim të kësaj ceremonie, Ministri Manjani i shoqëruar nga delegacioni shqiptar dhe Ambasadori ynë në Britaninë…

Manjani dhe Gjosha në Bruksel, vlerësohet miratimi i reformës

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani dhe ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha zhvilluan një takim në Bruksel me Grupin e Punës për Ballkanin Perëndimor pranë Komisionit Europian, ku u vlerësua miratimi konsensual i reformës në drejtësi. Në fokus të këtij takimi ishin reforma në drejtësi, arritjet që Shqipëria ka bërë me 5 prioritetet si dhe…

“Largimi i OMNIX”, Manjani pushon live dy punonjës: Do kërkoj edhe shkarkimin e gjyqtares së Durrësit

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani, ditën e sotme gjatë një dalje për media, ka bërë publike një përmbledhje të rezultateve të arritura pas përfundimit të hetimit administrativ, i cili nisi pak ditë më parë, në bazë të urdhërit të tij, me qëllim sqarimin e dinamikës së situatës që lidhej me pronësinë e truallit ku…

Manjani-Paraskevopoulos: Do mundësojmë vendosjen e urave të komunikimit për unionet e gjyqtarëve dhe prokurorëve mes dy vendeve tona

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani është takuar ditën e sotme me homologun e tij grek, z. Nikolaos Paraskevopoulos, në kuadër të një vizite zyrtare në Athinë, gjatë së cilës do të marri pjesë edhe në punimet e mbledhjes se përvitshme të Organizatës Europiane të Legjislacionit Publik (EPLO). Gjatë takimit me Ministrin Paraskevopoulos, z. Manjani…

Manjani kujtesë ZVRPP-ve:Shqyrtojini dosjet brenda afateve

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka lëshuar sot paralajmërimin e fundit ndaj Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme për të kthyer pronat aty ku ka dokumente. Ai tha se nga shtatori do nisë një kontroll i rreptë, ku toleranca për çdo ZVRPP që nuk zbaton vendimet e gjykatës do jetë zero.…

Zjarr në burgun e Shën Kollit: Gjendja po shkon drejt normalitetit, janë marrë të gjitha masat për mbajtjen nën kontroll të situatës

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve njofton se pasditen e së shtunës në IEVP Lezhë rreth orës 15.33 ka shpërthyer një bombul gazi gjatë gatimit në ambjentet e paraburgimit. Në moment kanë ndërhyrë forcat e policisë për nxjerjen e të paraburgosurve. Nga zjarri i ndodhur ka humbur jetën një i paraburgosur, Flamur Sula i cili është…

Ndryshimet kushtetuese, Manjani letër falenderimi Komisionit të Venecias

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani falenderon Komisionin e Venecias për kontributin e dhënë në ndryshimet për reformën në drejtësi. “Dje nëpërmjet një letre zyrtare, falenderova Komisionin e Venecias dhe zotin Gianni Buquicchio. Kontributi i këtij think-tank, më i miri i rruzullit, ishte i jashtëzakonshëm! Na kushtuan vëmendje me shumë seriozitet pavarësisht krizës kushtetuese në Poloni…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ministri Manjani takon Ambasadorin e Finlandës, z. Makela, vlerësohet konsensusi për reformën

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka pritur në një takim Ambasadorin e Finlandës, z. Pauli Makela. Gjatë takimit Makela ka përshëndetur dhe vlerësuar finalizimin e një procesi me rëndësi, sikurse ishte miratimi i ndryshimeve Kushtetuese, ndërsa informoi se e ka ndjekur me vëmendje të gjithë ecurinë e këtij procesi reformues.…

Konsensusi historik/ Manjani përshëndet miratimin me konsensus të plotë të Ndryshimeve Kushtetuese

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani përshëndet miratimin me konsensus të plotë të Ndryshimeve Kushtetuese. Më poshtë mesazhi i Ministrit të Drejtësisë, z. Ylli Manjani lidhur me finalizimin e këtij procesi të rëndësishëm: “Tani është momenti të fillojmë diskutimin për miratimin e ligjeve, në zbatim të këtyre ndryshimeve. Paralelisht…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Xhafaj të mos spekuloj, kërkova mbledhjen e komisionit

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, në cilësinë e negociatorit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, i është kundërpërgjigjur kryetarit të komisionit për reformën në drejtësi, Fatmir Xhafaj duke e akuzuar se shpif. Z. Manjani për çfarë u ra dakord që të vijojnë negociatat? Nuk e di unë se për çfarë është rënë dakord. Unë dua të…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ministri Manjani në Komisionin e Ligjeve, shqyrtohen ndryshimet mbi ligjin për përmbarimin

Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut ka shqyrtuar në seancën e tij të sotme disa nisma ligjore të iniciuara nga Ministria e Drejtësisë, konkretisht Projektligjin për disa shtesa në ligjin “Për Organizimin dhe Funksionimin e Shërbimit Përmbarimor Shtetëror dhe Privat në Republikën e Shqipërisë”, Kodin Civil…

Manjani-Kesіmoglu: Po tregojmë vullnetin e duhur, po impenjohemi për të gjitha nismat drejt zhvillimit të tregut imobiliar

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani ka pritur sot në takim një delegacion të kryesuar nga z. Huseyin Kesіmoglu, Zv/Drejtor i Përgjithshëm i Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme të Turqisë, në kuadër të një vizite zyrtare që ky delegacion po zhvillon në vendin tonë. Gjatë takimit u vlerësua ecuria e deritanishme…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ministri Manjani ne Komisionin për Sigurinë Kombëtare, shqyrtohet dispozita per Armëmbajtjen pa Leje

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani ishte sot i pranishëm në mbledhjen e Komisionit për Sigurinë Kombëtare, gjatë të cilës u shqyrtuan ndryshimet e propozuara në Kodit Penal për dispozitën e  Armëmbajtjes pa Leje. Gjatë fjalës së tij, z. Manjani bëri prezent shqetësimin lidhur me problematikën e krijuar si pasojë e ndryshimeve të shumta në këtë…

Ylli Manjani: Arrogancën, zvarritjen e afateve dhe mungesën e komunikimit nuk e pranoj

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani ishte sot i pranishëm gjatë një tryeze pune ku është diskutuar mbi bashkëpunimin dhe ndërveprimin institucional në procesin e krijimit, dhënies dhe regjistrimit të titujve të pronësisë. Gjatë takimit morën pjesë drejtues të institucioneve që kanë lidhje të drejtpërdrejtë me këtë proces,…

Manjani: Zgjidhja e konflikteve me ndërmjetësi, proces efikas

Nën moton “Bëhu Paraprijës – Zgjidh Ndërmjetësimin”, Dhoma Kombëtare e Ndërmjetësimit ka organizuar në Ministrinë e Drejtësisë një takim në kuadër të Ditës Kombëtare të këtij shërbimi. I ftuar në këtë takim, Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani theksoi se zgjidhja e konflikteve me mjete alternative është një proces mjaft efikas, ndërsa vlerësoi se do të…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Jemi gati të çelim çdo lloj lehtësie për ata që dëshirojnë të punojnë

Në vijim të fushatës sensiblizuese “Djemtë dhe burrat pjesë e zgjidhjes, tregoni se jeni kundër dhunës”, Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve, në bashkëpunim me shoqatën Meridia – Albania, organizuan ditën e sotme një aktivitet me fokus punësimin e grave dhe vajzave në konflikt me ligjin. Gjatë këtij aktiviteti morën pjesë Ministri i Drejtësisë,…

Ministri Manjani takim kortezie me ambasadorin Cannon

Në përfundimin e mandatit të tij si Ambasadori i Britanisë së Madhe në vendin tonë, Nicholas Cannon është pritur në një takim kortezie nga Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani. Ministri Manjani shprehu mirënjohjen për të gjithë ndihmën dhe asistencën e Qeverisë Britanike, ndërsa vlerësoi edhe rolin mjaft aktiv të Cannon në procese me mjaft interes…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Nënshkruhet memorandumi për statistikat e veprave penale dhe korrupsionin

Nënshkruhet Memorandumi i Bashkëpunimit mes Ministrisë së Integrimit, Gjykatës së Lartë, dhe Ministrisë së Drejtësisë. Ky memorandum do të mundësojë statistika të konsoliduara dhe historik (track record) të çështjeve penale të korrupsionit dhe krimit të organizuar, nga fillimi i çështjes penale e deri në momentin kur vendimi merr formë të prerë. Këto të dhëna do…

Pezullimi i Çakos/Manjani: Zbatimi i ligjit nuk mund të komentohet

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani i është përgjigjur interesit të medias lidhur me mbi vendimet e Gjykatës së Tiranës për pezullimin nga detyra të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Haki Çako. Ministri Manjani bën me dije se këto janë çështje të zbatimit të ligjit dhe nuk mund të komentohen nga ana e tij.Ai thekson se…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Intervista e Ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani për gazetën Austriake “Wiener Zeitung”

Ministri shqiptar i Drejtësisë Manjani shpreson për një fillim të shpejtë të bisedimeve të aderimit në BE. Shqipëria është tashmë anëtare e NATO-s, por pranimi në Bashkimin Europian nuk është akoma konkret. Qysh nga viti 2014, vendi ka marrë statusin e kandidatit për aderim. Shteti i izoluar për dekada nga pjesa tjetër e botës, në…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Të rinjët e Kamzës zgjedhin LRI-në

Lëvizja Rinore për Integrim ka zhvilluar Konventën Zgjedhore të strukturës së saj në Bashkinë e Kamzës. I pranishëm në këtë takim ka qenë nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim,z. Ylli Manjani, i shoqëruar nga kryetari i LRI-së, z. Endrit Braimllari, kandidati për kreun e ri të Lëvizjes Rinore për Integrim, Klevi Pojana, si dhe anëtarë…

Manjani – KGJK: Bashkëpunim mes KLD-së dhe Këshillit Gjyqësor të Kosovës

Ministri Drejtësisë, Ylli Manjani ka pritur sot në takim një delegacion me anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, të cilët po zhvillojnë një vizitë zyrtare në vendin tonë. Në një njoftim për mediat paraditen e së enjtes nga Ministria e Drejtësisë, bëhet e ditur se “Në takim, bashkëbiseduesit janë ndalur…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Bashkëpunim të ngushtë me universitetet për rekrutimin e ekspertëve të rinj

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, zhvillojë një takimi sot në ambjentet e Rektoratit të Universistetit Politeknik të Tiranës ku bëri një apel të gjithë të interesuarve që të aplikojnë për tu punësuar pranë ZRPP pasi ka nisur procesi i dixhitalizimit të hartave. Manjani tha se kemi nevojë për profesionistë dhe për këtë ka zgjidhur dyert…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Korrupsioni të hetohet në të gjitha nivelet

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani kërkoi nga prokuroria hetim të shpejtë dhe në të gjitha nivelet të korrupsionit. Një fjalën e tij, gjatë aktivitetit ku ishte i pranishëm dhe kryeprokurori Adriatik Llalla, Ministri i Drejtësisë u shpreh se prokurori është ai që ndjek një çështje penale, të tjerët janë vetëm në shërbim të tij.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ministri Manjani përuron Klinikën Ligjore Falas

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka përuruar ditën e sotme Klinikën Ligjore, një strukturë e posaçme që do të ofrojë shërbim të drejtpërdrejtë ndaj qytetarit, me qëllim rritjen e aksesit në drejtësi, sigurimin e shërbimeve ligjore për personat që paraqiten në Ministrinë e Drejtësisë për të kërkuar informacion lidhur me procedura ligjore apo me procedura…

Manjani: Reforma e drejtësisë duhet të bëjë dallimin mes dy shekujve

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani deklaroi sot në aktivitetin “Drejtësia në këndvështrimin kushtetues”, se, “Reforma e drejtësisë duhet të bëjë dallimin mes dy shekujve”. “Pas 103 viteve, drejtësia është e pabesueshme, joefiçente dhe jo e drejtë. Ekspertë gjermanë dhe amerikanë po na asistojnë për reformën në drejtësi”, tha Manjani.…

Lëvizja Rinore për Integrim prezanton konventën kombëtare të gjimnazistëve

Lëvizja Rinore për Integrim zhvilloi sot Konventën Kombëtare të Gjimnazistëve, ku morën pjesë 1200 të rinj e të reja nga e gjithë Shqipëria. Në konventë morën pjesë Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z. Ilir Meta, Zv/Kryetari i LSI-së, z. Petrit Vasili, N/Kryetari, z. Ylli Manjani, deputetë dhe përfaqësues të tjerë të kësaj force politike.…

Ministri Manjani në Konferencën Shkencore: “Sistemi i Drejtësisë në Udhëkryqin e Transformimit‏”

Ministri i Drejtësisë, z. Ylli Manjani ishte sot i pranishëm në Konferencën Shkencore Ndërkombëtare “Sistemi i Drejtësisë në Udhëkryqin e Transformimit”, gjatë së cilës janë trajtuar një sërë temash me rëndësi mbi organizimin dhe funksionimin e institucioneve të sistemit gjyqësor, edukimin dhe kualifikimin juridik, shërbimet ligjore të avokatisë, noterisë, përmbarimit etj.…

Ministri Manjani takon Prokurorin e Përgjithshëm të Suedisë: “Në fokus drejtësia për të miturit‏”

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka zhvilluar një takim me Prokurorin e Përgjithshëm të Suedisë, Anders Perklev. Temë qendrore e diskutimit ishte projekti për drejtësinë për të miturit si dhe rëndësia që paraqet riintegrimi i tyre në jetën sociale, për t’i shkëputur nga sjelljet devijante. Bashkëbiseduesit ndanë mendimin se tashmë krimi është një…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani në tryezë me biznesin: Strategjia jonë për të përmirësuar bazën ligjore

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani u shpreh se strategjia e ministrisë së drejtuar prej tij për të qenë pranë biznesit është “strategjia e letrës së bardhë”, pra që biznesi shkruan ligjin. Në fjalën e tij gjatë tryezës me Shoqatën e Investitorëve të huaj, për zbatueshmërinë e ligjit, Ministri Manjani tha se strategjia e letrës së bardhë…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: KLD të veprojë, nuk ka më pezullim por shkarkim

Ministri Drejtësisë Ylli Manjani duke folur për arrestimin e gjyqtarit Ibrahim Hoxha tha se sistemi drejtësisë duhet të distancohet nga këto veprime. I pranishëm në analizën vjetore të Gjykatës Administrative të Apelit, Manjani tha se Këshilli Lartë i Drejtësisë duhet të marrë sa më shpejtë vendimin për të shkarkuar këtë gjyqtarë.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Riorganizimi i sistemit gjyqësor sipas standarteve evropiane

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani i bën me dije aktorëve kryesore të sistemit të drejtesisë, një propozim konkret lidhur me një organizim të ri të sistemit gjyqësor. Në letrën drejtuar aktorëve të drejtësisë, Manjani shprehet; “Jam njohur me një studim të realizuar nga projekti CEPEJ me titull: “Raporti i vlerësimit në thellësi të sistemit të…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Prokuroria është dembele për shkak të sistemit

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani tha se Prokuroria është bërë pre e një sistemi dembel. Deklarata e tij bë në Komisionin e Ligjeve, ku Manjani raportoi raportin vjetor të vitit 2015 të Ministrisë së Drejtësisë mbi inspektimet e kryera nga organi akuzës. Ministri tha se janë regjistruar rreth 2 mijë procedime penale dhe janë kërkuar…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ylli Manjani: Koha për të përmbyllur reformën në drejtësi

“Qytetarët kërkojnë të drejtat e tyre dhe pavarësi të sistemit gjyqësor” Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, thekson se tashmë ka ardhur koha për të realizuar reformën në drejtësi. Sipas tij, qytetarët kërkojnë të drejtat e tyre dhe një sistem të pavarur gjyqësor. Në një intervistë për “News 24”, Manjani vë në dukje se mekanizmat dhe…

Manjani: Përmbarimi privat, pagesat vetëm përmes bankës

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka vendosur përmes një udhëzimi të posaçëm se cilat duhet të jenë procedurat teknike që përmbaruesit gjyqësore private duhet të përmbushin për derdhjen e pagesës në llogarinë bankare lidhur me shërbimet e ofruara.…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Reforma në Drejtësi do të votohet

Që reforma në drejtësi do të bëhet, kjo nuk diskutohet fare dhe nuk është më temë nëse bëhët apo nuk bëhet. Kjo është një histrori e shkuar dhe një vendim i marrë tashmë. Do të bëhët dhe nuk diskutohet! Por ndërkohë që presim të bëhet…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Ministri i Drejtësisë kërkon ndjesë

Ministri i Drejtësisë ka kërkuar ndjesë sot, pas një letre që ambasada franceze në Tiranë, ankohej për lirimin e Konjarit, disa ditë më parë nga gjykata. “Kërkojë një ndjesë publike pavarësisht që nuk më takon mua në kuptimin ligjor por sidoqoftë ndjesën duhet të tregojmë si shtet, si komb si shoqëri, të cilën kemi…

 • Publikuar tek kategoria Politike

Manjani: Reformë e thellë në kodin penal

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ripërsëriti edhe sot qëndrimin e tij se Kodi penal duhet rishkruar nga fillimi. Ai kërkoi dhe reformë të procedurës penale. Gjatë Konferencës së tretë Kombëtare të së drejtës Penale të organizuar…

Manjani: Gjuhë e përbashkët për reformën në drejtësi

Politika do të gjej gjuhën e përbashkët për të miratuar ndryshimet kushtetuese për të realizuar reformën në Drejtësi. Këtë e tha të premten, gjatë një interviste për televizionin News 24, Ministri Drejtësisë Ylli Manjani. Ai tha se…

 • Publikuar tek kategoria Politike
al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al