Kush nuk e do vaniljen, këtë erëz të mrekullueshme që pasuron shumë nga aromat tona të gatimit?

Por çfarë e bën vaniljen aromatike kaq joshëse dhe të pazëvendësueshme  në shumicën e recetave?

Le ta zbulojmë …

Historia fillon qindra vjet më parë, kur banorët e Meksikës Lindore vlerësuan përdorimet e shumta në gastronomi dhe vetitë shëruese të ekstraktit të lules së luleve (Vanilla Planifolia) dhe filluan ta kultivojnë atë në mënyrë sistematike.

Deri në shekullin e 16-të, aztekët ishin njerëzit e vetëm që përfituan prej saj. Kjo ndryshoi në 1520, pasi eksploratori spanjoll Ernan Cortes u përpoq të promovonte kultivimin dhe reputacionin e saj duke eksportuar vanilje në vendet e tjera të Evropës.

Në ditët e sotme, vanilja si një material i shkëlqyer i gastronomisë dhe një ilaç i fuqishëm alternativ i ilaçeve kultivohet pothuajse në të gjitha vendet dhe është një nga erëzat më të shtrenjta, së bashku me shafranin dhe kardamomin.

Përfitimet

Përfitimet e vaniljes nuk janë të kufizuara vetëm në aromatizimin e ëmbëlsirave tona të preferuara. Përfshirja e saj në zgjedhjet tona dietike duket se ka efekte të dobishme në shëndetin e përgjithshëm të trupit.

Përmirëson procesin e tretjes. Vanilja dhe çajrat e tjerë bimorë janë përdorur tradicionalisht si ilaç për të trajtuar çrregullimet e tretjes si dhe për të trajtuar dhimbjet e stomakut, të përzierat, të vjellat dhe diarrenë.

Zbut simptomat e sindromës premenstruale. Ka aftësinë të stimulojë sekretimin e estrogjenit, i cili ndihmon në rregullimin e menstruacioneve dhe lehtësimin e simptomave të pakëndshme që lidhen me sindromën premenstruale, si dhimbje barku, ngërçe, fryrje, lodhje dhe lëkundje të humorit.

Vanilja rrit përpjekjen për të humbur peshë. Disa studime sugjerojnë që ekstrakti i vaniljes kur përfshihet si pjesë e një diete të shëndetshme, e cila është e kombinuar edhe me stërvitje të rregullt, mund të forcojë përpjekjen për të humbur kilogramët e panevojshëm.