Flamur Çelaj: Sot denoncoj papërgjegjëshmërinë kësaj qeverisje që ka kriminalizuar gjithë shoqërinë , pasojat do ti paguajnë nesër fëmijët tanë!

Kur denoncova, më thatë hesht! Tani heshtni Ju. Kur denoncova hapjen e tokave bujqësore në male për kultivimin e drogës në plantacionet
Read More

Luan Rama: Prokuroria të tregojë se nuk është nën urdhrat e kryeministrit

Zv.Kryetari i LSI-së, Luan Rama deklaron se protesta e 26 majit është një nga shfaqjet e rolit opozitar. Rama tha
Read More

Edmond Panariti: Fermerët shqiptarë tre herë më shumë kosto për plugimin. Qeveria spo bën asgjë për lehtësimin e tyre.

Deputeti i LSI-së, Edmond Panariti ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se në Shqipëri duhen
Read More

Petrit Vasili: Kryeministri fajtor të shkojë përpara drejtësisë ndryshe reforma në drejtësi ka vdekur.

Konferenca për shtyp e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili  Përshëndetje të gjithëve,  Jemi në këtë komunikim së bashku për të ngritur disa çështje shumë të mëdha të cilat shqetësojnë gjithë opinionin publik dhe që i bëjnë gjithë shqiptarët të ndihen të tradhëtuar. Pasi kryeministri i Shqipërisë i cili ka ulëritur e bërtitur për të ashtuquajturën drejtësi të re, drejtësi të reformuar dhe për reformën në drejtësi kishte në mend dhe zbatoi vetëm stabilizimin e një reforme në drejtësi, të errët e cila i shërben vetëm atij, e cila mbron vetëm atë, e cila është krejtësisht kundër dhe armike e betuar e qytetarit të zakonshëm. Kryeministri i Shqipërisë para pak ditësh
Read More

Shezai Rrokaj: Komiko-tragjik, aspekti teatral i populizmit të kësaj qeverie

Nga Shezai Rrokaj. Dy fjalë për ministren Nikolla gjatë llogaridhënies me banorët e Vllahinës në Bashkinë e Selenicës Në zbatim të
Read More

Ylli Manjani: Drejtësia kokëulur para kryeministrit.

Gjykata e Beratit vendosi sot që Prokuroria të mos vijojë hetimet ndaj Kryeministrit Edi Rama. Procesi në Berat zhvillohet pas
Read More

Përparim Spahiu: Të ardhurat e mbledhura nga Tatimi mbi Fitimin u ulën me 13.4 për qind duke qenë 15 milionë dollarë më pak.

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar përmes një statusi në Facebook ku shprehet se të ardhurat e mbledhura nga
Read More

Petrit Vasili: Prokuroria po vetëvritet, ajo nuk heton kryeministrin, që mashtroi për audiopërgjimin.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, ku shprehet mbi
Read More

Edmond Panariti: Pas një muaji të lagësht po përballemi me koloni të shumëfishta të mushkonjave në zonat e bregdetit!

Deputeti i LSI-së, Edmond Panariti ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se është e pamundur
Read More

Petrika Mele: 10 arsye pse në datë 26 ti duhet të jesh në Bulevardin ‘Dëshmoret e Kombit’, pa dallim partiak

Kryetari i Lëvizjes Rinore për Integrim, dega Korçë, Petrika Mele me anë të një postimi ka rreshtuar 10 arsyet kryesore
Read More

Dashi Cara: Shqipërinë po e drejton një qeveri që ka thyer shumë rekorde negative dhe e gjitha kjo vetëm falë tepsisë.

Nga Dashi Cara. Tepsia brenda tepsisë! Shqipërinë po e drejton një qeveri që ka thyer shumë rekorde negative dhe e gjitha
Read More

Flamur Çelaj: Sot denoncoj papërgjegjëshmërinë kësaj qeverisje që ka kriminalizuar gjithë shoqërinë , pasojat do ti paguajnë nesër fëmijët tanë!

Kur denoncova, më thatë hesht! Tani heshtni Ju. Kur denoncova hapjen e tokave bujqësore në male për kultivimin e drogës në plantacionet e Hashahit, më thatë të heshtja! Kur denoncova çmendurinë kolektive të lënies së punës e të zanatit për të shkuar maleve si kaçak për të ruajtur bahçet e hashashit, më thatë hesht! Kur…

Luan Rama: Prokuroria të tregojë se nuk është nën urdhrat e kryeministrit

Zv.Kryetari i LSI-së, Luan Rama deklaron se protesta e 26 majit është një nga shfaqjet e rolit opozitar. Rama tha se rruga ligjore dhe denoncimi janë mënyrat e duhura, duke shtuar se Prokuroria është para provës për të treguar paanshmëri dhe besueshmëri. “Prokuroria duhet të kalojë provën e zjarrit, duket të tregojë që nuk është…

Petrit Vasili: Kryeministri fajtor të shkojë përpara drejtësisë ndryshe reforma në drejtësi ka vdekur.

Konferenca për shtyp e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili  Përshëndetje të gjithëve,  Jemi në këtë komunikim së bashku për të ngritur disa çështje shumë të mëdha të cilat shqetësojnë gjithë opinionin publik dhe që i bëjnë gjithë shqiptarët të ndihen të tradhëtuar. Pasi kryeministri i Shqipërisë i cili ka ulëritur e bërtitur për të ashtuquajturën drejtësi të re, drejtësi të reformuar dhe për reformën në drejtësi kishte në mend dhe zbatoi vetëm stabilizimin e një reforme në drejtësi, të errët e cila i shërben vetëm atij, e cila mbron vetëm atë, e cila është krejtësisht kundër dhe armike e betuar e qytetarit të zakonshëm. Kryeministri i Shqipërisë para pak ditësh në grupin e tij parlamentar deklaroi, lidhur me audio përgjimin i cili është përcjellë nga gjithë opinionin publik. Kryeministri tha – unë kam kërkuar nga një agjenci e specializuar ndërkombëtare, për ekspertizën e…

Shezai Rrokaj: Komiko-tragjik, aspekti teatral i populizmit të kësaj qeverie

Nga Shezai Rrokaj. Dy fjalë për ministren Nikolla gjatë llogaridhënies me banorët e Vllahinës në Bashkinë e Selenicës Në zbatim të programit të Qeverisë për llogaridhënie ministrja Nikolla organizoi një takim me mësues, prindër e banorë në Vllahinë të Selenicës. Zona ku e bëri takimin ministrja, është shumë e shtrenjtë për mua, sepse lidhet me…

Ylli Manjani: Drejtësia kokëulur para kryeministrit.

Gjykata e Beratit vendosi sot që Prokuroria të mos vijojë hetimet ndaj Kryeministrit Edi Rama. Procesi në Berat zhvillohet pas padisë së LSI-së kundër kreut të qeverisë, për thirrje antikushtetuese gjatë fushatës së fundit të zgjedhjeve parlamentare. Në mitigun e Beratit, një vit më parë, Edi Rama u bëri thirrje punonjësve të policisë që të…

Petrit Vasili: Prokuroria po vetëvritet, ajo nuk heton kryeministrin, që mashtroi për audiopërgjimin.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, ku shprehet mbi mos hetimin e kryeministrit nga ana e Prokurorisë dhe se ajo po vetëvritet duke mos filluar hetimin për Kryeministrin përpara këtij fakti flagrant. Më poshtë statusi i plotë: Prokuroria po vetëvritet, ajo nuk heton kryeministrin, që…

Rënia e euro-s, Spahiu: Shkak tonelatat me drogë, jo investimet

Deputeti i LSI-së, Përparim Saphiu, përmes një statusi në facebook, shkruan se Banka e Shqipërisë po humbet statusin e saj të pavarësisë ndaj situatës me monedhën euro. Sipas tij, kjo lidhet me deklaratën e zv/guvernatores, e cila ka thënë: “Arsyet kryesore që kanë ndikuar prirjet rënëse afatgjatë të euro-s lidhen me përmirësime strukturore në ekonominë shqiptare,…

Petrit Vasili: Kryeministri po mashtron

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili me anë të një statusi thotë se kreu i qeverisë, Edi Rama po mban qëndrime të ndryshme lidhur me audio-përgjimin e publikuara nga Partia Demokratike. Deklarata e plotë e Petrit Vasilit në Facebook: “Kryeministri Genjeu per audiopergjimin dhe tani i kapur ne faj gjoja po pret ekspertizen. Kryeministri…

Petrit Vasili: Ngjarjet e ditëve të fundit treguan se inkriminimi i qeverisë thellohet dhe qeveria është refuzuese ndaj çdo reflektimi, pasi është e kapur

Intervista e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili, për Report TV Vasili, ju ishit pjesë e mbledhjes së zhvilluar në Selinë e PD-së si opozitë e bashkuar, ku keni vendosur të protestoni sërish. Kjo nuk është hera e parë. Çfarë ndryshon këtë herë? Ka një lidhje shumë të fortë logjike por edhe politike…

Intervista e deputetes së LSI-së, Klajda Gjosha në Radio Televizionin Scan

Është rekomandimi i dytë që vjen nga Komisioni Europian. Do të kemi këtë verë çelje të negociatave? Është vështirë të parashikosh aq më tepër kur ka pasur disa çështje që kanë tronditur pak a shumë procesin e integrimit, sidomos së fundmi edhe me ardhjen e qeverisë së re. Me një ndryshim total dhe ristrukturim që…

Petrit Vasili: Kryeministrin sot e zuri përfundi krimi

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili pas zhvillimeve të fundit në politikën e vendit, ka ardhur kësaj here me një reagim ndryshe. Vasili teksa ka shkruar se Ramën sot e ka zënë përfund krimi, ka vendosur që kësaj situate të krijuar ti përshtasë në poezi të shkrimtari të njohur Ali Asllani të titulluar…

Klevi Pojana: Shqipëria nuk do të jetë kurrë një lodër në duart e një qeverie antikombëtare, antiligjore dhe antidemokratike!

Pas protestës së sotme të organizuar nga opozita, ka reaguar nënkryetari i LRI-së njëkohësisht anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana, ku me anë të një postimi në Facebook shprehet se Shqipëria nuk do të jetë kurrë një lodër në duart e një qeverie antikombëtare. Më poshtë reagimi i plotë: Sot gjatë protestës! Shqipëria nuk…

Petrit Vasili: BE në Tiranë dhe Euralius vazhdojnë për fat të keq të shpërdorojnë autoritetin e Europës lidhur me drejtësinë.

Kryetari i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, ku shprehet se BE në Tiranë dhe Euralius shënuan rekorde të errëta, negative dhe të dyshimta,kur bënë avokatinë dhe alibinë e procesit thellësisht të inkriminuar të zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm me 69 vota. Më poshtë postimi i plotë…

Monika Kryemadhi: Rama peng i krimit të organizuar, e ka futur vendin në qorrsokak

Intervista e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi, për gazetaren Esiona Konomi në ‘Report Tv’ Prej më shumë se një jave, ministri i Punëve të Brendshme, Fatmir Xhafaj, është vendosur në qendër të sulmeve të opozitës, kryesisht PD, e cila akuzon se ka falsifikuar ligjet dhe ka krijuar imunitet për vëllain e tij, Agron Xhafaj, për…

Petrit Vasili: Kryeministri për herë të parë ka të drejtë

Pas deklaratës së kryeministrit Rama në lidhje me reagimin e tij ditën e nesërme për çështjen Xhafaj, një postim i menjëhershëm ka ardhur nga ana e kreut të Grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili. Vasili ka shkruar se për herë të parë Rama ka të drejtë, kur tha që nuk jemi të gjithë njëlloj. Sipas…

Floida Kërpaçi: Skandal, kryeministri grabit të rinjtë me talasemi

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Floida Kërpaçi me anë të një postimi ka akuzuar qeverinë se po grabit të rinjtë me talasemi. Sipas Kërpaçit, qeveria “ka futur duart” te mbështetja e të rinjve me talasemi, ndërkohë që ka publikuar edhe disa fakte në lidhje me këtë çështje. POSTIMI I PLOTË: SKANDAL-KRYEMINISTRI GRABIT TË RINJTË…

Petrit vasili: Manja dhe Hysi pranuan manipulimin, Prokuroria boll heshti

Deklaratë për media e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili Jam në këtë komunikim me ju për të sqaruar opinionin publik, për ta çliruar atë nga trysnia e gënjeshtrave pa fund dhe të mashtrimeve tashmë publike që morën dhe dimensionin e falsifikimit, lidhur me Kodin e Procedurës Penale, nenin 491, i cili ka…

Floida Kërpaçi: Kryeministri i vendit vodhi zgjedhjet duke shkelur ligjin përmes kërcënimit dhe angazhimit të Policisë së Shtetit për të mbledhur vota për Rilindjen

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Floida Kërpaçi me anë të një postimi në Facebook ka rikujtuar edhe njëherë se më datë 16 maj do të zhvillohet gjyqi pas kallëzimit penal që LSI i ka bërë Ramës në lidhje me përdoimin e policisë për të rekrutuar vota në zgjedhjet e 2017. Sipas Kërpaçit, të gjithë…

Petrit Vasili: Eugent Bushpepa dje ne Eurosong me një performancë të një artisti të madh,të paharruar,gjurme të pashlyer në memoriet tona.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook në lidhje me performancën e Eugent Bushpepës në Eurovizion mbrëmjen e kaluar. “Eugent Bushpepa dje ne Eurosong me një performancë të një artisti të madh,të paharruar,gjurme të pashlyer në memoriet tona.”-shkruan Vasili. Më poshtë statusi i plotë: Eugent…

Klevi Pojana: Në djepin e kulturës dhe bukurisë shqiptare, në Korçën e dijes!

Në një takim të zhvilluar me strukturat e LRI-së, në Korçë Nënkryetari i LRI-së, njëkohësisht Anëtar i Kryesisë së LSI-së, Klevi Pojana është shprehur se Sot të rinjtë korçarë treguan dhe një herë se besojnë tek forca e LRI dhe tek misioni i përbashkët për një të ardhme më të mirë dhe një Shqipëri europiane!…

Floida Kërpaçi: Bashkë me Lëvizjen Rinore për Integrim, forumin që dëgjon dhe përfaqëson të rinjtë nëpërmjet AKSIONIT #RINIAREAGON, do ta ç’bëjmë këtë qeveri antishqiptare!

Deputetja e LSI-së, njëkohësisht Kryetare e LRI-së, Floida Kërpaçi nga Korça në një takim me të rinjtë e LRI Korçë është shprehur se të rinjtë sot kanë pafund veshtirësi për të jetuar në Shqipëri dhe se së bashku me LRI të rinjtë do ta ç’bëjnë këtë qeveri me politika shpopulluese. Më poshtë postimi i plotë…

Monika Kryemadhi: Opozita në Shqipëri, ndryshe nga vendet e tjera, nuk është përballë një force politike por përballë krimit të organizuar

Intervista e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi për News 24 Në një reagim të fundit tuajin e keni quajtur të paligjshëm, shkarkimin e Hajdarmataj dhe një gjë që bëhet krejtësisht nga vegla e Edi Ramës, Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme e cila gjen këto lëvizje për të bërë së fundmi ,me shqyrtimin e dosjeve, në…

Përparim Spahiu:Një tjetër jetë e humbur në minierën e Bulqizës.

Kur kanë kaluar 24 orë nga ngjarja e rëndë e ndodhur dje në minierat e Bulqizës ku një tjetër minator humbi jetën në punë, Lëvizja Socialiste për Integrim dënon heshtjen e qeverisë lidhur me ngjarjen në fjalë. Reagimi vjen nga deputeti i LSI-së në Qarkun e Dibrës, Përparim Spahiu, i cili përmes faqes së tij…

Silva Caka: A ekziston një vend tjetër në botë, ku njerëzit kryejnë vepra penale dhe i shpëtojnë përgjegjësisë penale, me një falje të ditës së nesërme?

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Silva Caka me anë të një postimi ka reaguar në lidhje me drejtësinë në vend, ndërsa është shprehur mjaft skeptike mbi këtë temë. Sipas Cakës, në një vend normal të botës kryeministri do të ishte dorëhequr pas gjithë këtyre skandaleve, ndërkohë që në Shqipëri, Prokuroria përveçse mbyll sytë, ajo…

Monika Kryemadhi: E kisha thënë! Rilindasit janë bërë shumë të parashikueshëm!

Pas lajmit se ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri është lëshuar masa “Arrest Shtëpie”, ka ardhur edhe reagimi i parë nga kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi. Në një postim Kryemadhi ka theksuar se edhe më parë ajo e kishte thënë që rilindasit ishin bërë të paparashikueshëm me gjithë këto lëvizje të njëpasnjëshme, ndërsa ka shtuar…

Floida Kërpaçi:Lëvizja Rinore për Integrim, forumi rinor që punon çdo ditë për të përfaqësuar të rinjtë dhe qytetarët shqiptarë

Deputetja e LSI-së, njëkohësisht kryetarja e LRI-së Floida Kërpaçi ka zhvilluar ditën e sotme një takim me strukturat e LRI-së, Pogradec. “Diskutuam për vështirësitë për Punësim, arsimin në gjendje të MJERË dhe mbi të gjitha mbi realitetin e trishtë sesi të rinjtë çdo ditë e më shumë po largohen nga Pogradeci për të punuar në…

Petrit Vasili: Kryeministri ç’fajsohet përmes ambasadorit Lu,sa turp.

Pas fjalës së kryeminstrit Rama në Kuvend ku u shpreh se nëse do të kishte diçka të vërtetë për Fatmir Xhafën, do të kishte folur  ambasadori i SHBA-së Donald Lu, ka ardhur dhe reagimi i Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili i cili shprehet se është e turpshme që Kryeministri ç’fajsohet përmes ambasadorit Lu Më poshtë…

Luan Rama: Qeverisje antipopullore dhe kriminale! 

Fjala në Kuvend e Zëvendëskryetarit të LSI-së, Luan Rama  Dje ishte 9 Maji – Dita e Europës, dita kur më 1950 Robert Shuman shpalli për herë të parë idenë e Bashkimi Europian, inicuar si bashkim i industrive të qymyrit e çelikut mes Francës dhe Republikës Federale të Gjermanisë, që është embrioni i asaj Europe që evoluoi për të mbërritur në atë që është sot, dhe që është edhe aspirata jonë kombëtare; Bashkimi Europian.  Por më parë se Dita e Europës, 9 Maji është dita e fitores mbi fashizmin, është dita e fitores së popujve mbi tiraninë kriminale, është dita e fitores së lirisë mbi nazifashizmin, ku shqiptarët janë kontributorë me gjakun, me luftën dhe me sakrificat e tyre, me atë gjak, me atë luftë dhe me ato sakrifica që ju bëtë sikur i nderuat pak ditë me parë, më 5 maj, por që e harruat menjëherē e nuk thatë asnjë fjalë dje në Ditën e Fitores mbi Fashizmin!  E pra, pa 9 Majin e Fitores mbi Fashizmin, nuk do të kishte Ditë të Europës!  Po ndërsa dje në të gjithë Europën dhe në Ditën e Europës u fol edhe për fitoren mbi fashizmin, u fol edhe në ato vende, popujt e te cilëve nuk kanë asnjë kontribut në fitoren mbi fashizmin, sepse qeveritë e tyre zgjodhēn anën e kundërt e bashkëpunuan me fashizmin, vetëm në Shqipri nuk u tha asnjë fjalë, sepse qeverisja juaj ka në filozofinë e vet hipokrizinë, mashtrimin, hilenë!  Sepse qeverisja juaj, në të gjithë dimensionin e vet, në të gjithë qasjen e vet është një qeverisje antipopullore, është një qeverisje kriminale!      Eshte antipopullore dhe kriminale në tërësinë e politikave ekonimike qe aplikon, me tërë zinxhirin e taksave dhe tatimeve, është kriminale me mashtimin e shëndetësisë falas, që hoqi edhe…

Petrit Vasili:Kryeministri lufton kundër “armiqve” gjermanë e holandezë.Aferim.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku ironizon kryeministrin Rama duke thënë se ky i fundit po lufton me trimëri kundër armiqve gjermanë e holandezë së fundmi. Dhe ka shumë të drejtë ky kryeministri.Si mundet që gjermanët e holandezët të kerkojnë të luftohen trafikantet dhe…

Klajda Gjosha: 27 vende nuk mund të binden vetëm me retorikë politike

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Klajda Gjosha e ftuar në News 24 ka folur për mundësinë e Shqipërisë për integrimin në BE, ndërkohë që është shprehur mjaft skeptike për takimin e qershorit. Sipas Gjoshës, është shumë e vështirë për të bindur 27 vende për të votuar pro Shqipërisë, ndërsa ka shtuar se kjo gjë…

Monika Kryemadhi: Shkarkimi i paligjshëm i Kryeprokurorit të Krimeve të Rënda është rasti me flagrant i Edi Ramës dhe veglës së tij në Prokurorinë e Përgjithshme

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi me anë të një postimi ka reaguar në lidhje me shkakrimin nga kreu i Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj. Kryemadhi ka thënë se largimi i tij nga detyra është një përppjekje e qartë për të mbyllur përfundimisht çështjen Tahiri, ndërkohë që ka shtuar se emërimi…

Petrit Vasili: Ministria e Shëndetësisë është shndërruar në pazarxhie ilaçesh

Deklarata për mediat e Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili pas mbledhjes së Grupit Parlamentar. Përshëndetje të gjithëve, Jemi së bashku në këtë komunikim mbas mbledhjes së Grupit Parlamentar të LSI-së, i cili analizoi në mënyrë të veçantë situatën vërtet shumë të rënduar, por dhe qorrsokakun e krijuar në shëndetësi, e cila përfundimisht…

Floida Kërpaçi: Të bëhemi të gjithё sё bashku pёr talaseminë.

Në ditën Botërore të luftës kundër talasemisë, deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se si qytetarë duhet të vazhdojmë këtë sfidë të madhe, të bëhemi të gjithё sё bashku pёr talaseminë. Më poshtë reagimi i plotë: Në çdo 8 maj kudo në botë përkujtohet Dita…

Klajda Gjosha në Komisionin e Jashtëm në seancë dëgjimore me Ditmir Bushatin: Plani Kombëtar i Integrimit Evropian është miratuar 5 muaj me vonesë

Deputetja e LSI-së Klajda Gjosha në Komisionin e Jashtëm në seancë dëgjimore me Ditmir Bushatin ka parashtruar disa problematika. “Procesi teknik ka problematika madhore duke filluar me mosfunksionimin e administratës dhe të njesive të integrimit në institucionet qendrore”-ka thënë ndër të tjera Gjosha. Më poshtë deklarata e plotë: 1) Procesi teknik ka problematika madhore duke…

Përparim Spahiu: Ka 5 vite ky njeri me Do Të, Do Të….

Deputeti i LSi-së, Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një statusi në Facebook kundër kryeministrit Rama. “Ka 5 vite ky njeri me Do Të, Do Të….”-shkruan Spahiu. Më poshtë statusi i plotë: Ka 5 vite ky njeri me Do Të, Do Të…. Përsëriti prap të njëjtën gjë dje në Lezhë, për Rrugën e Arbrit:…

Luan Rama: Një ditë pas 5 Majit, hipokrizi dhe fyerje!

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, zv/kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama ka denoncuar se çfarë ndodh vetëm një ditë pas nderimit të figurës së Qemal Stafës për nder të Ditës së Dëshmorëve, në lapidarian e ngritur në vendin ku mbeti i vrarë heroi. Sipas Ramës, sot në atë lapidar shiten këpucë, duke…

Petrit Vasili: Formulari i kryeministrit për pacientët dhe sqarimi idiot i Ministrisë së Shëndetësisë.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook ku shprehet se kjo qeveri gënjeshtrën e  ka kthyer në filozofi dhe injorancën në instrument veprimi. Më poshtë postimi i plotë: Formulari i kryeministrit për  pacientët dhe sqarimi idiot i Ministrisë së Shëndetësisë. Kjo qeveri gënjeshtrën e  ka kthyer në filozofi…

Luan Rama: Injoranca nuk ka brirë!

Gjithashtu zv/kryetari i LSI-së, Luan Rama ka reaguar në lidhje me postimin e kryeministrit Rama ku ky i fundit “uron” ditën e 5 Majit. “Po 5 maji nuk është festë more Kryeministri ynë që të na thuash gëzuar! Eshtë ditë përkujtimi për të rënët! Eshtë ditë nderimi për ta! E në një ditë të tillë…

Petrit Vasili: Kryeministri shkollëpakët uron Gëzuar 5 majin

Pas postimit të Kryeministrit Rama, ku në ditën e përkujtimores për dëshmorët e atdheut, shkruan Gëzuar 5 Majin,ka ardhur dhe reagimi i Kreut të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili. “Shpjegojani mor aman me ngadalë e me durim që 5 maji është ditë përkujtimore për të rënët për atdhe, nuk është as aheng as festë…

Zgjedhje të parakohshme? Braimllari: LSI është e gatshme që nesër, por…

Deputeti i LSI-së Endrit Braimllari ka qenë i ftuar sot në ‘’Fax News” për të diskutuar në lidhje me pozicionin e LSI-së në opozitë dhe mbi mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme. Braimllari tha se do të jetë në koalicion me çdo opozitar që kërkon që të rrëzojë klikën kriminale që Edi Rama ka instaluar në…

Petrit Vasili: Strehimi social, farsa oligarkike dhe 99% e shqiptarëve pa strehim.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se qeveria gajasi dynjanë e tha që do tu merrte ca metra katror ndërtuesve për strehimin social dhe kjo ishte zgjidhja e madhe.Më poshtë statusi i plotë: Strehimi social, farsa oligarkike dhe 99% e shqiptarëve pa…

Shezai Rrokaj: I paharruar kujtimi i Deshmorëve

Deputeti i LSI, Shezai Rrokaj zhvilloi ditën e sotme homazhe ne Varrezat e Deshmorëve në Vlorë për 5 Majin. Gjatë fjalës së tij Rrokaj tha se dëshmorët  bënë sakrificën sublime me gjakun e tyre se forca politike duhet të sakrifikojë që të bëjë realitet ëndrrën e tyre për një Shqipëri të lirë, për një Shqipëri europianiste. Më…

Luan Rama: 5 maji ditë e shenjtë në historinë tonë kombëtare.

Zv.Kryetari i LSI Luan Rama, Sekretari i Përgjigjthshëm Endrit Braimllari, Deputetja e LSI-së  Floida Kërpaci dhe të rinjtë e forumit rinor të LRI-së zhvilluan sot homazhe te busti i Qemal Stafës në Tiranë me rastin e 5 majit. Gjatë fjalës së tij, Zv.Kryetari i LSI-së, Luan Rama tha se 5 maji është dita e kujtesës…

Monika Kryemadhi: Qytetarët shqiptarë presin nga LSI dhe opozita aksion politik për të shpëtuar vendin nga një qeveri që tashmë është e diskretituar

Fjala e Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi në mbledhjen e Komitetit Drejtues Kombëtar të LSI-së. Përshëndetje të gjithëve U bë më shumë se tre muaj, që nga mbledhja e Janarit që nuk jemi mbledhur por jo vetëm për shkak të statutit por edhe të shumë ngjarjeve të cilat kanë ndodhur dhe do të ndodhin shumë…

Vasili: Kryeministri nuk po bën shtet, po e zhbën shtetin

Deklarata për media e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili Dje parlamenti shqiptar dekretoi shkatërrimin e tij edhe institucional dhe besoj drejtimi i parlamentit ka mbaruar qoftë nga ana politike po ashtu nga ajo e zbatimit minimal të rregullave parlamentare që e bëjnë të funksionojë atë. Dje është ligjëruar që çdo vendim që…

Monika Kryemadhi: Tahiri një ushtar, Rama ideatori dhe zbatuesi i kanabizimit

Intervista e Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi për emisionin Opinion  Në fakt e ripërsëris që dorëheqja e Sajmir Tahirit vazhdon një teatër i shëmtuar i dyshes Rama-Tahiri, duke pasur parasysh që tashmë krimi i organizuar është vendosur si një nga pikat kusht të Bashkimit Europian për hapjen e negociatave, dhe jo vetëm…

Petrit Vasili:Kryeministri i vogël sa një portal dhe bajat si një tepsi.

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar me anë të një postimi në Facebook, kundër kryeministrit Rama. Vasili shprehet se e gjithë qeverisja dhe i gjithë mendimi i kryeministrit ka shterpuar në fjalë për një portal që mbledh ca ankesa. Më poshtë postimi i plotë: Kryeministri i vogël sa një portal dhe…

Luan Rama: Taso ose Lasgushi i penelit…

 Nga Luan Rama Taso ose Lasgushi i penelit… Taso ( Anastas Kostandini ) është prej kohësh ndër piktorët e mi të preferuar. Arti i tij është imponues e sado me “indiferencë” të përpiqesh ta trajtosh, është e pamundur që t’i ikësh ndikimit të tij, është e pamundur që të mos kesh marrë me vetë diçka…

Luan Rama: Krimi, droga, korrupsioni dhe pandëshkurshmëria, rrezikojnë çeljen e negociatave me BE-në.

Deklarata për media e Zëvendëskryetarit të LSI-së, Luan Rama pas përfundimit të mbledhjes së Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim  Grupi Parlamentar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, në mbledhjen e vet të rradhës, në funksion të seancës së rradhës të punimeve të Kuvendit, midis të tjerave është ndalur dhe ka analizuar me përgjegjësi, përgjithësisht situatën e zbatimit të ligjit në vend, duke u ndalur në mënyrë të veçantë, në situatën…

Petrit Vasili: Mazhoranca e la Shqipërinë pa gjykata për tu mbrojtur nga ndëshkimi 

Kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili prononcim për Top Channel    Z.Vasili ju sapo përfunduat  mbledhjen e grupit tuaj  parlamentar, a dolët me një qëndrim zyrtar? A do të jetë ajo e nesërmja një seancë normale?  Përfundimisht për zgjedhjen e qëllimtë edhe tinëzare të mazhorancës ky parlament ka hyrë në një rrugë anormale dhe dita e nesërme është pikërisht një ditë anormale pasi po nesër një nga çështjet që do të diskutohen dhe janë parashikuar të diskutohen, është një ligj I rëndësishëm nga ana shoqërore siç është ligji për strehimin social I cili në mënyrë të dhunshme është futur nga mazhoranca në rend të ditës duke mbledhur në mënyrë të njëanshme komisionet dhe duke u përpjekur të uzurpojë në të gjitha drejtimet parlamentin shqiptar. Pra mazhoranca ka bërë zgjedhjen e saj për deformimin, dëmtimin dhe shkatërrimin e parlamentarizmit shqiptar dhe ka imponuar pikërisht ajo një qëndrim të fortë nga ana jonë dhe të papajtueshëm pasi pa kthimin e parlamentarizmit në gjendjen e tij normale, Republika jonë është e rënë pasi republika jonë është një republikë parlamentare.  A ka një dakordësi z.Vasili në vazhdim për aksionin që do të ndjek opozita bashkë me PD, siç ishte rasti i protestës së 31 Marsit, apo lufta dhe përballja me qeverinë do të bëhet vetëm në parlament. A do të vazhdojë mosbindja civile edhe jashtë sallës së Kuvendit?  Nuk ka asnjë ndryshim të qëndrimit, ky vendim që fronti opozitar ka marrë sepse qytetarët shqiptarë kanë imponuar dhe kanë kërkuar ata një qëndrim të tillë, do të vazhdojë sepse kjo qeveri do të vazhdojë të sjellë dëme të vazhdueshme në të gjitha fushat e jetës dhe pikërisht për këtë arsye të madhe ne sot jemi në një moment kritik pasi SHBA, jo më larg se…

Përparim Spahiu: Mirëmëngjes vëndit më të varfër në Europë.

Deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar me anë të një statusi në Facebook ku shprehet se e thotë Eurostat, ku Shqipëria renditet me shpenzimet më të larta për ushqime në Europë. Më poshtë statusi i plotë: Mirmëngjes vëndit më të varfër në Europë. Me sukses, dhe diferencë, ja kalojmë Kosovës (10 vjet shtet) por…

Panariti-Peleshit: Krimin dhe kriminelët i gjen te fletushkat fiktive analitike të AKU-së, pa shifra, pa standarte, që ushqejnë alarmet e rreme të tipit “alert”

Pas reagimit të Ministrit Peleshi, ku shprehej për deputetin e LSI, Edmond Panariti se ky i fundit mashtron me vetëdije ka ardhur dhe reagimi i deputetit të LSI-së. Panariti me anë të një postimi në Facebook shprehet se krimi gjendet në fletushkat fiktive analitike të AKU-së, pa shifra, pa standarte, që ushqejnë alarmet e rreme…

Petrit Vasili: Kryeministri ka marrë përsipër të hyjë në këtë rrugë të errët, për të nxjerrë Shqipërinë nga shinat e integrimit euroatlantik

Deklarata për media e Kryetarit të Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili Jam sot përpara jush, jo vetëm me një shqetësim të lartë politik, por me indinjatë të thellë lidhur me rolin shumë negativ të kryeministrit të vendit të z.Edi Rama lidhur me çështjet e mbrojtjes së vendit, të ushtrisë së Shqipërisë dhe të raportit…

Shezai Rrokaj: Rama ndien mosçeljen e negociatave, përgatit alibinë e radhës

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Shezai Rrokaj me anë të një postimi ka reaguar në lidhje me çështjen e çeljes së negociatave të Shqipërisë me BE-në, duke thënë se kryeministri po mundohet të gjejë një justifikim në rast të një përgjigje negative. Rrokaj ka shkruar se episode e Ramës ditën e djeshme gjatë Asamblesë…

al}lsiLOGO_LRI_lgi
Selia Qëndrore

Rruga Sami Frashëri
Godina 20/10
Tiranë, Shqipëri

Zyra e Kordinatorëve

Tel: +355 4 2270 412
Tel: +355 4 2270 413

Zyra e Sekretariatit

Tel: +355 4 2258 665

Zyra e Shtypit LSI

Tel: +355 4 225 758

info@lsi.al, www.lsi.al