Skuadra e Arsenalit zhvilloi një pjesë të parë të sezonit larg pritshmërive duke mos dueluar për titullin kampion dhe për më tepër jashtë zonës Champion League.

Topçinjtë e patën piketuar Shkodran Mustafin si të padëshiruar por dëmtimet e shumta në repartin e mbrojtjes kanë detyruar drejtuesit londinez të ndryshojnë mendje për futbollistin me origjinë shqiptare. Vetë trajneri Mikel Arteta e ka pranuar se me situatën e krijuar e ka tepër të vështirë ta menaxhojë.

“Në këtë situatë që ndodhemi duhet të shpikim diçka. Tani po luajmë me qendërmbrojtës që nuk janë natyralë. Historinë e tij (Mustafit), por është në dorë të tij. U kam thënë të gjithë lojtarëve: ‘Është në dorën tuaj. Më tregoni sa shumë doni të luani, sa të vendosur jeni’. Të gjithë keni shans për të luajtur”, deklaron Arteta.

Mustafi ka 6 sezone në Londër dhe gjithmonë ka pasur hoshilacione në performancat e tij.