• Tirana -1 °
 • Durres -1 °
 • Elbasan -1 °
 • Fier 5 °
 • Gjirokaster 10 °
 • Korce -5 °
 • Kruje -1 °
 • Kukes -12 °
 • Lezhe 3 °
 • Sarande 10 °
 • Shkoder 3 °
 • Vlore 6 °
 • Ulcinj 6 °
 • Pristine -2 °

Greqia zyrtarisht nga e shtuna do i rikthehet një Lock-Down të dytë identik si ai i marsit. Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis pas shumë diskutimeve me ekspertët mori vendimin që për të mos rrezikuar më tepër sistemin shëndetësor do të provohet sërish si në pranverë izolimi total.

Para këtij vendimi masa kufizuese ishin vendosur në Attica, Selanik dhe Serres dhe në disa qytete veriore si dhe disa ishuj, por që duket se nuk e kanë përmirësuar situatën.

Nga ora 6 e mëngjesit të së shtunës hyn në fuqi ”Lock-Down” teksa qytetarët sërish do t’u duhen sms për të dalë jashtë, tregjet do të mbyllen ndërsa është lejuar që shkollat fillore e kopshtet të vijojnë normalisht. Gjithashtu edhe supermarketet, farmacitë dhe pikat e karburanteve do të jenë hapur.

Qeveria greke synon të ketë një ”dhjetor të qetë” në prag të festave të fundvitit pasinë fundin e tetorit dhe fillimin e nëntorit ka pasur shifra rekord infektimesh si asnjë herë më parë nga COVID-19.