Dita e sotme do të karakterizohet nga mot me reshje shiu në të gjithë territorin e vendit tonë.

Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, temperaturat maksimale pritet të regjistrohen në vendet e ulëta 27°C, ndërsa ato minimale në vendet malore  9°C.

TEMPERATURAT

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 16 / 24°C

në vendet e ulëta: 15 / 27°C

në vendet malore: 9 / 22°C

ERA

Era pritet të fryjë e lehtë deri në mesatare.