Dy helikopterë të ushtrisë afgane u përplasën ndërsa transportonin ushtarë të plagosur në provincën jugore Helmand, më jug të Afganistanin ku si pasojë humbën jetën nëntë persona.

Ministria afgane e Mbrojtjes bëri të ditur se 2 helikopterë ushtarakë të tipit ” MI-17″ të Forcave Ajrore të Afganistanit u rrëzuan menjëherë pas ngritjes.

Të dy helikopterët u rrëzuan për shkak të një defekti teknik dhe si pasojë humbën jetën 9 persona, thuhet më tej në deklaratë.

Nëntë persona që humbën jetën ishin të gjithë afganë pjesë e ekuipazhit.