Një tërmet i fuqishëm ka tronditur pak minuta më parë Turqinë dhe ishujt grekë në Egje.

Të dhënat flasin për një lëkundje me magnitudë 6.9 të shkallës rihter, ndërsa piqendra raportohet se ka qenë në verilindje të ishullit Samos me thellësi 10 km.

Siç shihet edhe në fotot e mëposhtme, lëkundjet  kanë shkaktuar panik te qytetarët, ndërsa të tjerë vijojnë kërkimet për viktima apo të plagosur nën rrënoja.

Lëkundjet janë ndjerë jo vetëm në qytete të tjera të Turqisë, por edhe në Greqi e Maqedoni të Veriut.

izmir-i-sallayan-depremde-bazi-binalar-yikildi-13702703_1209_m

Screenshot_20

b

15

11

8

izmir-i-sallayan-depremde-bazi-binalar-yikildi-13702703_6841_m (1)

izmir-i-sallayan-depremde-bazi-binalar-yikildi-13702703_6841_m

deniz

13

12

9

4