• Tirana -1 °
 • Durres -1 °
 • Elbasan -1 °
 • Fier 5 °
 • Gjirokaster 10 °
 • Korce -5 °
 • Kruje -1 °
 • Kukes -12 °
 • Lezhe 3 °
 • Sarande 10 °
 • Shkoder 3 °
 • Vlore 6 °
 • Ulcinj 6 °
 • Pristine -2 °

Kryetari i konglomeratit më të madh të Koresë së Jugut,Lee Kun-hee,  Samsung Group, ka humbur jetën në moshën 78 vjeç.

Z. Lee ndihmoi që biznesi i vogël tregtar i babait të tij të rritet në një termocentral ekonomik, duke u diversifikuar në fusha si sigurimi dhe transporti detar. Gjatë jetës së tij, Samsung Electronics gjithashtu u bë një nga firmat më të mëdha në botë të teknologjisë.

Ai ishte personi më i pasur në Korenë e Jugut, sipas Forbes, me një vlerë neto prej gati 21 miliardë dollarësh (16 miliardë funte). Samsung tha se Z. Lee vdiq të Dielën me familjen në krah të tij, por nuk deklaroi shkakun e saktë të vdekjes. Një sulm në zemër në 2014 e kishte lënë atë të jetonte në kujdes.

“Të gjithë ne në Samsung do të çmojmë kujtimin e tij dhe jemi mirënjohës për udhëtimin që ndamë me të,” tha firma në një deklaratë.

Z. Lee ishte djali i tretë i Lee Byung-chul, i cili themeloi Samsung Group në 1938. Ai u bashkua me firmën e familjes në 1968 dhe mori detyrën e kryetarit në 1987 pas vdekjes së babait të tij.

Në atë kohë, Samsung shihej si prodhues i produkteve me cilësi të ulët dhe të lirë. Por nën udhëheqjen e tij u futën reforma rrënjësore në kompani.

Ai dha dorëheqjen si kryetar i Samsung në 2008 pasi u akuzua për evazion fiskal dhe përvetësim.

Ai u kthye si kryetar i Samsung Group në vitin 2010, por u la në shtrat nga sulmi në zemër i vitit 2014.